A co robić, gdy do oka dostanie się jakaś szkodliwa substancja?

A co robić, gdy do oka dostanie się jakaś szkodliwa substancja (a można założyć, że takową jest każda, o której nie wiadomo, że na pewno jest nieszkodliwa)? Działać trzeba natychmiast, ale nie wolno trzeć oka, lecz płukać je strumieniem wody z czystego naczynia bez przerwy przez piętnaście minut, po czym jak najszybciej udać się do okulisty, pogotowia lub na ostry dyżur okulistyczny. W żadnym wypadku nie stosować samemu żadnych „neutralizujących” środków chemicznych, bo można tylko stan pogorszyć. Jeżeli do oka dostanie się jakieś ciało stałe, należy wywinąć górną powiekę, opuścić ją na dolną 1 pozwolić płynąć łzom, które mogą „intruza” wypłukać. Gdy to się nie uda, na zamknięte oko nałożyć delikatnie kawałek gazy i również jak najszybciej udać się do okulisty lub pogotowia. Nie trzeć oczu!

A teraz, kiedy już sprowokowałem was do refleksji nad tym cennym darem, jakim jest nasz wzrok, i – mam nadzieję – przekonałem, że należy go chronić, proponuję zabawę w test. Jak oceniacie słuszność obiegowych opinii i „dobrych rad” dotyczących oczu. Odpowiedzcie, które z poniższych zdań są prawdziwe, a które fałszywe?

– Można patrzeć wprost na słońce, pod warunkiem że się założy ciemne okulary.

– Zaćma to błona na oku, którą można usunąć operacyjnie.

– Oczy należy regularnie przemywać specjalnym płynem.

– Oglądanie przez dłuższy czas jasnego obrazu telewizyjnego w słabo oświet-lonym pokoju jest szkodliwe dla oczu.

– Ludzie, którzy noszą okulary, powinni co roku być badani w celu spraw-dzenia, czy nie potrzebują nowych szkieł.

– Zoperowana zaćma czasem odrasta.

– Zez u dziecka może sam ustąpić, gdy dziecko podrośnie.

– Słabym oczom należy dawać długie okresy odpoczynku, aby się wzmocniły.

– Starsi ludzie nie powinni zanadto eksploatować oczu, bo słabszy w tym wieku wzrok będzie się jeszcze szybciej pogarszał.

– Dzieci, które siedzą zbyt blisko ekranu podczas oglądania telewizji, albo trzymają zbyt blisko książkę przy czytaniu, mogą szkodzić swoim oczom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie