Amerykańskie Towarzystwo Przeciwrakowe

Departament Stanów Zjednoczonych polecił znacznie zmniejszyć ilość saletry w przetworach mięsnych. W przemyśle spożywczym używa się ostatnio do wędzenia ciekłego dymu, co podobno jest mniej szkodliwe niż metody tradycyjne. Szynka, ryby oraz kiełbasy wędzone w tradycyjny sposób wchłaniają rakotwórcze substancje smoliste, podobne do tych, które znajdują się w dymie tytoniowym. Udowodniono związek między spożywaniem produktów peklowanych i marynowanych a nowotworami żołądka i przełyku.

Amerykańskie Towarzystwo Przeciwrakowe wspomina jeszcze dodatkowo siedem innych czynników związanych z dietą, choć nie nadaje im rangi „zaleceń”. Zobaczmy, co to za czynniki i jak się do nich odnieść.

• Środki konserwuj ące dodawane do produktów żywnościowych. T o warzy st- wo uważa, że dane przemawiające za ich stosowaniem lub przeciw są niewystar-czające, żeby te środki zalecać lub przed nimi ostrzegać. Twierdzi, że zabroniono już stosowania tych, o których na pewno wiadomo, że są rakkotwórcze, a inne mogą mieć nawet właściwości ochronne. Sądzę, że nie powinno się dodawać środków konserwujących do produktów, które i bez tego można jeść bezpiecznie. Nie można jednak negować faktu, że środki te nie tylko sprawiają, iż żywność zachowuje świeży wygląd, ale także wpływają na jej jakość, opóźniając proces ich psucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie