Aspiryna

W większości przypadków choroba ta jest tylko uciążliwa, często jednak objawia się bardzo przykrymi „kołataniami serca”, które najskuteczniej leczy właśnie propranolol. Znałem kilka młodych kobiet z tą wadą zastawki, które zaszły w ciążę i zastanawiały się, czy nadal brać ten lek. Mówiłem im to, co zwykle mówię kobietom ciężarnym: jeżeli możesz się bez niego obejść, nie bierz go. A jeśli nie możesz – powiadom o tym swojego ginekologa. I odstaw lek przynajmniej na czterdzieści osiem godzin przed porodem, ponieważ może on zwolnić akcję serca mającego się urodzić dziecka tak, jak zwalnia akcję serca osób dorosłych, i przedłużyć poród z niekorzyścią dla dziecka.

  • Aspiryna jest chyba najpowszechniej stosowanym lekiem, ale nie jest bez-pieczna dla kobiet spodziewających się dziecka – ani w początkowym, ani w późniejszym okresie ciąży. Badania wykazały, że u dzieci, których matki w pierwszych trzech miesiącach ciąży leczyły przeziębienie lub grypę aspiryną, dwukrotnie częściej występowały wrodzone wady serca. Aspiryna zapobiega również zakrzepom krwi i stosuje się ją, by uniknąć ataku serca lub wylewu. Może jednak wywołać krwawienie, także u dziecka w łonie matki, dlatego też w ogóle nie należy po nią sięgać podczas dwóch ostatnich tygodni ciąży, chcąc ustrzec dziecko przed narodzeniem się z jakimś wewnętrznym wylewem.
  • Alkaloidy sporyszu są często przepisywane w leczeniu migreny. Najskuteczniej działają, gdy stosuje się je po pierwszych sygnałach zapowiadających migrenę (gdy występują migocące mroczki, które są zwiastunami bólu głowy). Najczęściej ordynuje się ergotaminę [Ergotaminum tartaricum], która może wywołać poronienie, toteż na czas ciąży trzeba ją odstawić.
  • Istnieje jeszcze wiele innych środków, które nie grożą wadami rozwojowymi, ale zakłócają proces przystosowania się noworodka do życia poza macicą. Są, na przykład, takie środki nasenne, które wprawdzie nie uszkodzą serca płodu, ale mogą spowodować senność i trudności w oddychaniu u nowo narodzonego dziecka. Jeśli matka bierze jakiekolwiek środki uzależniające, dziecko bierze je razem z nią. Nie należy więc stosować niczego, co nie jest naprawdę konieczne.

Pora na dobre wiadomości. Jakie leki – w umiarkowanych dawkach i gdy jest to absolutnie konieczne – mogą przyjmować kobiety w ciąży Powszechnie uważa się, że „bezpieczne” są różne preparaty przeciwastmatyczne, jak teofilina, ter- butalina, izoproterenol oraz – szerzej stosowane – penicylina (j eśli ktoś nie jest na nią uczulony) i leki przeciwuczuleniowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie