Biegunka jest również reakcją obronną

Biegunka jest również reakcją obronną, w wyniku której organizm pozbywa się toksycznych lub szkodliwych substancji. Dlatego w większości przypadków, a na pewno przez kilka pierwszych godzin, nie powinno się brać leków. Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej, wtedy należy zacząć przyjmować Kaopectate [albo Reasec] lub Imodium oraz pić dużo płynów (żeby zastąpić te, które się traci w wyniku częstych i wodnistych wypróżnień). Z doświadczenia wiem, że Imodium powoduje najmniej objawów ubocznych. Można brać dawkę tego leku przy każdym wypróżnieniu. Ale gdy zauważysz krew w stolcu, to bez względu na to gdzie przebywasz, wezwij lekarza!

Nudności też mają swoją dobrą stronę, ponieważ zniechęcają do jedzenia, co sprawia, że podrażnione jelita odpoczywają. Gdy jednak mdłości utrzymują się dłużej niż 24 godziny, należy wziąć środek przeciwwymiotny [np.Torecan] -doustnie lub w czopku. Jeśli pojawia się także biegunka, lepiej brać go doustnie, ponieważ przy częstych wypróżnieniach czopek nie pozostaje w odbycie wystarczająco długo, żeby był skuteczny. Z drugiej strony czopek jest jedynym wyjściem przy wymiotach, kiedy tabletki czy kapsułki po prostu nie udaje się połknąć. Skuteczna jest również prochloroperazyna [Chloropernazinum]. Zdarzają się jednak po niej, jako skutki uboczne, objawy neurologiczne, szczególnie u starszych osób. Mam kilku pacjentów, u których ’’rozpoznano” chorobę Parkinsona na podstawie drżenia i sztywności mięśni wywołanych przez ten lek. Objawy ustępowały po odstawieniu go.

Jeśli uporczywa biegunka utrzymuje się dłużej niż cztery dni mimo stosowania powyższych leków, prawdopodobnie nie jest zwykłą „podróżną” jej odmianą. Może to być czerwonka bakteryjna, pełzakowica lub inna choroba pasożytnicza. T rzeba dać do zbadania kał, żeby wykryć „winowajcę”, bo od tego zależy metoda leczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie