Bywają ludzie uczuleni na PABA

Jeżeli chcesz zapobiec przedwczesnemu zestarzeniu się skóry, unikaj gorącego słońca. A jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, używaj filtrów słonecznych. Są to specjalne maści i kremy nie przepuszczające szkodliwych promieni ultrafioletowych. Najbardziej popularne zawierają kwas paraaminobenzoesowy (PA- BA). Trzeba się posmarować dwadzieścia do trzydziestu minut przed wyjściem na słońce, a po kąpieli i pływaniu powtórzyć zabieg. Zawsze powinno się sprawdzać na opakowaniu, jaki współczynnik ochronny zawiera dany preparat, i używać tych o oznaczeniach powyżej 15.

Bywają ludzie uczuleni na PABA. Sprawdź więc, czy możesz ten preparat bezpiecznie stosować-zacznij nim smarować dowolne miejsce na skórze na kilka dni przed wyjazdem „po słońce”. Jeśli się okaże, że masz uczulenie, zabierz ze sobą preparat zawierający benzofenon, który jest równie skuteczny, jak PABA. Używanie filtrów słonecznych nie oznacza, że człowiek wraca z nadmorskich wakacji zupełnie błady. Część promieni dociera bowiem do skóry, ale nie aż tyle, żeby ją uszkodzić. Szczerze mówiąc, pominąwszyy nawet względy zdrowotne, uważam opaleniznę delikatną, złotą za bardziej elegancką niż brunatną.

Ja osobiście przyłączyłem się do tych, którzy unikając słońca, nie rezygnują ze zdrowego kolorytu skóry. Wiele lat temu rozmawiałem z Estee Lauder, której nie trzeba rekomendować jako specjalistki od urody. „Jesteś taki blady i zmęczony” stwierdziła. (Byłem blady, bo boję się słońca, a że zmęczony, to już zupełnie inna historia.) „Dlaczego nie spróbujesz mojego olejku samoopalającego? Będziesz po nim wyglądał i czuł się naprawdę zdrowo”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie