Chlamydia

Charakterystyczne, że przy zapaleniu pęcherza moczowego rzadko występuje gorączka. Główne objawy to parcie namocz oraz częste jego oddawanie-bolesne, z uczuciem pieczenia i w bardzo małych ilościach, czasem zaledwie kilka kropel. Chociaż gołym okiem nie można dostrzec żadnych zmian w moczu, pod mikro-skopem widać w nim krew i/lub ropę.

Ponieważ cewka moczowa kobiety znajduje się tuż nad kanałem pochwowym, stosunek płciowy często wywołuje zapalenie pęcherza i stąd wzięło się określenie „choroba miodowego miesiąca”. Przy ruchach kopulacyjnych i tarciu przez prącie może dojść u kobiety do podrażnienia cewki moczowej z obrzękiem i przeniesienia do niej drobnoustrojów. Objawy zapalenia pęcherza następują zwykle po upływie od sześciu do czterdziestu ośmiu godzin od zainfekowania.

Ostatnio coraz więcej mówi się o chorobach przenoszonych drogą płciową. Między innymi stwierdzono, że głównie w ten sposób przenosi się chlamydia, drobnoustrój odpowiedzialny za wiele chorób, od ślepoty po zakażenia dróg moczowo-płciowych, w tym także pęcherza moczowego. Chlamydia była trudna do wykrycia z przyczyn technicznych, obecnie zamiast złożonych testów labora- tyjnych trwających sześć dni stosuje się pojedynczy test, którego wykonanie zajmuje około dwudziestu minut. Gdy zostanie zidentyfikowana, podaje się antybiotyki o szerokim zakresie działania, np. z grupy tetracyklin [Vibramycin, Doxycyclinum].

Dolegliwością sprzyjającą powstawaniu zapalenia pęcherza moczowego jest opuszczenie się narządów miednicy małej – samego pęcherza i/lub macicy. Wiadomo także, iż większa podatność niektórych kobiet wynika stąd, iż drobno-ustroje – normalnie spłukiwane przez mocz i niszczone przez mechanizmy obronne ustroju – u nich trzymają się bardziej uporczywie na powierzchni błony śluzowej pochwy i sromu, nie spłukują się tak łatwo i stają się źródłem infekcji. Zapalenie pęcherza wymaga każdorazowo leczenia odpowiednio dobranym lekiem – sulfonamidem lub antybiotykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie