Choroba Hodgkina – prawie pokonana

Wcześniej pisałem o chłoniakach nieziarniczych. Choroba Hodgkina, czyli ziarnica złośliwa, jest szczególną formą raka układu chłonnego (limfatycznego) i należy do najczęściej występujących nowotworów u bardzo młodych ludzi.

Tak naprawdę, to nie bardzo wiemy, jak zapobiegać tej chorobie, podobnie jak i innym odmianom chłoniaka na szczęście leczenie daje bardzo zadowalające efekty i wiele przypadków jest uleczalnych. Nie wiem, czy istnieją jakieś środowiskowe czynniki ryzyka. D awniej sądzono, że na ziarnicę złośliwą podatne są dzieci, którym usunięto migdałki. Ponieważ migdałki odgrywają pewną rolę w zwalczaniu chorób przez układ limfatyczny, ich usunięcie zmniejsza odporność organizmu. Ten pogląd nie został jednak udowodniony. Wprawdzie większość lekarzy odradza obecnie rutynowe wycinanie migdałków, ale nie z tego powodu. Badano również związek polio oraz stwardnienia rozsianego z chorobą Hodgkina – bez rezultatu. Myślę, że czynnikiem rakotwórczym może się okazać któryś z wirusów chłoniaka.

Rak jądra – nie taki groźny, jak się wydaje: Jest to jedna z najczęściej spotykanych odmian raka u młodych mężczyzn między piętnastym a trzydziestym czwartym rokiem życia, a więc atakuje dość określoną populację. Rak jądra jest mniej groźny niż inne nowotwory, ponieważ:

a) łatwo go rozpoznać b) często bywa uleczalny, nawet gdy nastąpią już przerzuty (ponad 75 procent chorych żyje pięć lat) c) można mu zapobiegać w pewnej grupie ryzyka, o czym niżej.

Faktem jest, że jego etiologia w zasadzie jest jeszcze zagadką. Wiadomo jednak, że dużo bardziej niż inni są zagrożeni mężczyźni, u których jedno jądro nie zstąpiło z jamy brzusznej do worka mosznowego lub zstąpiło tylko częściowo albo zstąpiło, ale dopiero po ukończeniu przez dziecko sześciu lat (normalnie jądra zstępują całkowicie wkrótce po urodzeniu). W rzeczywistości ta odmiana nowotworu występuje u 11-15 procent mężczyzn, których jądra nie zstąpiły. Dlatego

każdy noworodek pici męskiej powinien po urodzeniu zostać dokładnie zbadany w celu sprawdzenia, czy oba jądra są na swoim miejscu. Jeśli okaże się, że jednego brak, powinno się przeprowadzić zabieg chirurgiczny, nim dziecko ukończy sześć lat, najlepiej między pierwszym a drugim rokiem życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie