CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWÓW

Dna z kolei to postać reumatyzmu będąca następstwem zaburzeń bio-chemicznych w organizmie. Kryształki moczanu sodowego gromadzą się najczęściej w dużym palcu u nogi i pewnego ranka budzisz się wijąc się z bólu z powodu ataku dny. Ataki tej choroby mogą się powtarzać – albo niespodziewanie, albo w wyniku niewłaściwej diety (spożywania czerwonego mięsa, podrobów lub nadmiaru alkoholu), stresu lub infekcji. Niezależnie od unikania tych czynników, prawie zawsze można zapobiec ostremu napadowi dny przez zapobiegawcze przyjmowanie odpowiednich leków, takich jak allopurinol [Allupol, Milurit], probenecid (Benemid) i/albo kolchicyna [Col- chicum-Dispert],

Świat chorób reumatycznych zdominowały jednak dwie inne choroby – choroba zwyrodnieniowa stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów – i one przede wszystkim są przyczyną cierpień i kalectwa milionów ludzi.

CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWÓW sprawia, że człowiek budzi się rano ze sztywnymi stawami zwykle jest przyczyną bólów pleców, łopatek lub stawów biodrowych, które trzeba nieraz zastąpić sztucznymi. Dawniej uważano, że jest to schorzenie typu miejscowego, powstające w wyniku mechanicznego jakby „zużycia się” jakiegoś stawu lub stawów w ciągu wielu lat pracy. Dziś jednak większość reumatologów sądzi, że jest to proces uogólniony, zachodzący w całym organizmie, tyle że najbardziej widoczne są zmiany w stawach. Jakie są przyczyny i mechanizm tych zmian – dotychczas nie wyjaśniono. Obecnie na Zachodzie choroba ta nie występuje tak często jak kiedyś. Niektórzy sugerują, że dzięki coraz powszechniejszej automatyzacji usprawniającej pracę i oszczędzającej wysiłek człowieka. Czy wracamy do koncepcji „zużycia materiału”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie