Choroby serca i układu krążenia – ich różne oblicza

W niemal wszystkich krajach rozwiniętych choroby serca zajmują pierwsze miejsce wśród przyczyn zgonów. Wszędzie są wokół nas ludzie, którzy mają jakieś problemy z sercem i układem krążenia. Kiedy karetka pogotowia jedzie na sygnale, istnieje duże statystyczne prawdopodobieństwo, że wiezie pacjenta z zawałem serca.

Nikt nie chce się znaleźć na jego miejscu, a co w związku z tym powinien robić, zależy przede wszystkim od tego, czy występują już u niego jakieś objawy chorobowe ze strony serca, czy nie. Ludzie, u których je stwierdzono, wymagają leczenia – farmaceutycznego bądź chirurgicznego. Naparstnica, beta blokery, środki moczopędne, blokery kanału wapniowego, nitrogliceryna – to tylko niektóre ze stosowanych leków. U bezpośrednio zagrożonych robi się operacje bypassu, dziś już rutynowo, a w wyjątkowych sytuacjach dokonuje się transplan-tacji serca.

Ci, którzy nie mają dolegliwości ze strony serca i chcą ich uniknąć, próbują eliminować znane czynniki ryzyka i stosować długofalowe programy profilak-tyczne, które uważają za skuteczne, choć nie ma o nich jednolitych opinii. Na przykład, w parkach, na mniej uczęszczanych drogach i uliczkach – najczęściej 0 świcie i o zachodzie słońca – widzi się ludzi obu płci i w różnym wieku uprawiających jogging i biegi. Biegają „po zdrowie” zlani potem, a twarze mają nieraz skrzywione od wysiłku. Coraz więcej osób stosuje dietę. Kiedyś w miejs-cowym sklepie ze zdrową żywnością zainteresowała mnie para starszych ludzi, którzy kupowali lecytynę, witaminę E, jakiś wielowitaminowy preparat z mikro-elementami i kapsułki z tranem z norweskiego łososia.

One Response to Choroby serca i układu krążenia – ich różne oblicza

  • JacekW says:

    Moj tesciu mial klopoty z sercem, szczupy wysoki facet a mimo tego powstal u niego zator, na szczescie wszystko skonczylo sie pomyslnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie