Ciśnienie krwi

Jednemu z moich pacjentów, sześćdziesięciodwuletniemu mężczyźnie, który przeszedł poważny zawał, poradziłem, kiedy wychodził ze szpitala, żeby przez jakieś sześć tygodni powstrzymywał się od stosunków płciowych. Po dwóch tygodniach przyszedł do mnie na badanie kontrolne – wyniki były zupełnie zadowalające. Po następnych dwóch tygodniach przyszedł znowu i i tym razem przeszedł test wysiłkowy, który potwierdził, że stan serca się wyraźnie poprawia. W nocy miał wielką ochotę na seks po długim okresie przymusowej abstynencji. Ale jego żona była niewzruszona. „John, lekarz powiedział sześć tygodni, więc nie będziemy narażać twojego życia dla kilku minut przyjemności.” Na nic się zdały prośby i perswazje. Jego żona była oddaną mu kobietą o silnym charakterze.

Następnego dnia pacjent zjawił się u mnie, przedstawiając problem. „Musi mi pan dać zaświadczenie, że mogę odbywać stosunki. Przecież czuję się świetnie”.

Zgodziłem się i napisałem list następującej treści: ’’Droga Pani Smith. Zbadałem dziś pana Smitha i stwierdziłem, że pod względem fizycznym jest w świetnej formie. Doszedł do siebie po zawale o wiele szybciej, niż się spodziewałem. Elektrokardiogram nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Ciśnienie krwi jest w normie. Tony serca są mocne, a w płucach nic nie ma. Krótko mówiąc, pozwalam mu, a nawet zachęcam do prowadzenia normalnego życia seksualnego. Z poważaniem…” Poleciłem sekretarce przepisać list na maszynie i dałem pacjentowi do przejrzenia. Po uważnym przeczytaniu spojrzał na mnie i powiedział: „Właśnie o to mi chodziło. Jest idealny. Chciałbym jednak pana prosić 0 małą poprawkę. Czy mógłby pan napisać zamiast ’Droga pani Smith’ – ’Do wszystkich, których to może dotyczyć?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie