Czy jestem w ciąży?

Kolejnym testem domowym powszechnie używanym, wiarygodnym w blisko ioo procentach, jest test wykrywający ciążę już po paru dniach od niewystąpienia miesiączki w spodziewanym terminie – na podstawie stwierdzenia w moczu obecności hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Co roku w USA zarówno mężatki, jak i kobiety samotne wydają na niego dziesiątki tysięcy dolarów, niewątpliwie więc im odpowiada. Chcą jak najszybciej wiedzieć, czy brak miesiączki jest zwiastunem macierzyństwa, czy tylko fałszywym alarmem. Na rynku znajduje się kilka rodzajów takich testów – paskowych i płytkowych. Uzyskanie odpowiedzi jest kwestią kilku minut. Trzeba jednak wiedzieć, że zażywanie niektórych leków może dać fałszywie pozytywny wynik. Taki wynik może się też zdarzyć u kobiet zbliżających się do menopauzy. Konsultacja z lekarzem jest, oczywiście, niezbędna, gdyż nie tylko zrobi jeszcze raz test ciążowy, ale poza tym zleci badanie ginekologiczne.

Znałem bardzo aktywną zawodowo trzydziestodziewięcioletnią kobietę, która nie chciała mieć dziecka. Kiedy nie pojawiła się u niej miesiączka, do tej pory idealnie regularna, była przekonana, że jest w ciąży. Kupiła więc domowy test, aby sprawdzić swoje podejrzenie. Test dał wynik pozytywny. Powtórzyła go parę dni później i wynik był taki sam. Nawiązała kontakt z kliniką, która dokonuje aborcji, opowiedziała swoją historię i umówiła się na zabieg, którego klinika się podjęła na podstawie przedstawionych danych i oględzin internisty. Zasugerowałem pacjentce, żeby przedtem skontaktowała się jednak ze swoim ginekologiem. Ten po dokładnym zbadaniu stwierdził, że wynik testu jest błędny. Zanik miesiączki był spowodowany ustaniem normalnej czynności jajników, czyli przedwczesnym wejściem w menopauzę. Problem ciąży nie istniał.

Skoro mowa o pracy jajników, warto wspomnieć o teście pozwalającym na określenie szczytowego okresu płodności na podstawie badania śliny. Otóż na około pięciu dni przed uwolnieniem jajeczka z jajnika zmienia się skład specyficznych enzymów w ślinie. Ustalenie dni płodnych na podstawie tego wskaźnika jest szczególnie przydatne parom, które chcą mieć dziecko, a istnieje problem z za-jściem kobiety w ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie