Czy są tacy ludzie, którzy nie powinni wybierać się na wakacje?

Trzeba jednak być przygotowanym na dość częste opróżnianie pęcherza. Kilku moich pacjentów narzekało, że lek ten pozostawia metaliczny smak w ustach oraz powoduje przejściowe drętwienie i mrowienie w koniuszkach palców rąk. Te objawy uboczne ustępują jednak wraz z jego odstawieniem.

  • Oprócz przyjmowania acetazolamidu [Diuramidu] przez pierwsze dwa dni pobytu w górach unikaj alkoholu i pij duże ilości wody.
  • Nie zażywaj środków nasennych i uspokajających. Mózg, któremu na tej wysokości krew dostarcza mniej tlenu, nie zniesie dobrze, gdy na to nakłada się „tłumiące” funkcje mózgu działanie tych środków.
  • Ponieważ na bardzo dużych wysokościach (4500 m lub wyżej) wybitnie zwiększa się ryzyko zakrzepów w żyłach nóg (zakrzepowe zapalenie żył), a takież ryzyko istnieje przy zażywaniu pigułek antykoncepcyjnych, kobiety, które je stosują, a planują wyjazd w wysokie góry, powinny czasowo zrezygnować z pigułek, bo każdy kolejny czynnik obciążający oznacza zwielokrotnione ryzyko.
  • Osoby, które zażywały acetazolamid [Diuramid], a mimo to miały kłopoty, powinny przed następnym wyjazdem w góry zapytać swojego lekarza, czy mogą zapobiegawczo przyjmować w małych dawkach sterydy.

Czy są tacy ludzie, którzy nie powinni wybierać się na wakacje, czy nawet na krótką wycieczkę, do miejscowości położonych powyżej 2500 m? Owszem, są. Jeśli ktoś znalazłszy się w górach miał obrzęk płuc lub obrzęk mózgu i ledwie uszedł z życiem, z pewnością powinien odtąd spędzać wakacje nad morzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie