Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest chorobą postępującą. Przez pierwszych kilka lat najbardziej charakterystycznym jej objawem jest utrata pamięci dotycząca wyłącznie bieżących wydarzeń. Pacjenci świetnie pamiętają, co wydarzyło się trzydzieści czy czterdzieści lat temu, ale nie mogą sobie przypomnieć zdarzeń z poprzedniego dnia, a nawet sprzed godziny czy minuty. Ponieważ się tego wstydzą, zaczynają konfabulować – wymyślają historyjki, które mają pasować do sytuacji i faktów. Do zaniku pamięci często dołącza się dezorientacja co do czasu 1 miej sca, myślenie urojeniowe, podejrzliwość i nieufność w stosunku do każdego

– zwłaszcza do obcych, ale nawet do osób kochanych i kochających. Śmierć przychodzi zwykle w ciągu dziesięciu lat, gdy chorzy są już zupełnie niezdolni do życia. Zanik mięśni przykuwa ich do łóżka i eliminuje funkcje życiowe, umierają w stanie wyniszczenia. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Na razie nie potrafimy leczyć tej choroby ani jej zapobiegać. Głównym zadaniem lekarza w tej sytuacji jest troska o ogólny stan chorego i podtrzymywanie na duchu rodziny.

A oto co mówi na temat tej choroby nauka: Badanie mózgu pacjenta zmarłego na chorobę Alzheimera ujawnia zmniejszoną liczbę komórek kory mózgowej, odpowiedzialnej za pamięć, osobowość i inteligencję. Pod mikroskopem można dostrzec, że tzw. sploty neurofibryli, czyli włókienek nerwowych (wypustek komórek nerwowych), zamiast układać się w sposób uporządkowany, są chaotycznie poskręcane, a analiza chemiczna takiej zmienionej tkanki mózgowej wykazuje niedobór acetylocholiny (neurohormonu biorącego udział w przekazywaniu impulsów nerwowych).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie