Dla pacjentów z osteoporozą

Dla pacjentów z osteoporozą dawka fluorku wynosi 40 do 65 mg dziennie i łączy się ją z dzienną dawką wapnia. Przypominam, że ja przepisuję 1000 mg czystego wapnia oraz – jeżeli nie ma przeciwskazań – hormony płciowe. Więk-szość pacjentów toleruje fluorek bez większych problemów, ale niektórzy skarżą się na bóle stawów, wymioty i stają się anemiczni. Zdjęcia rentgenowskie wykonywane pacjentom stosującym powyższą kurację wskazują na imponujące rezultaty, jednak niektórzy ortopedzi nie są przekonani, czy widoczne na zdjęciach świeże uwapnienie kości jest rzeczywiście równoznaczne z ich wzmocnieniem.

W leczeniu osteoporozy można też stosować inny środek – kalcytoninę. Jest to hormon wydzielany w tarczycy, ale podczas gdy dwa podstawowe hormony tarczycy wpływają na ogólną przemianę materii w ustroju, kalcytonina od-powiedzialna jest ściśle za gospodarkę wapniową. Podstawową wadą tego środka jest to, że podawany jest tylko w zastrzykach [lub donosowo, ale produkowana w aerozolu postać tego hormonu jest o połowę mniej skuteczna. Należy go stosować wyłącznie pod kontrolą lekarską]. Ostatnie badania wskazują, że skuteczny w leczeniu osteoporozy jest etydronian, zwiększający gęstość kości.

Podsumowując: zrzeszotnienie kości, czyli osteoporoza, jest problemem zdrowotnym poważnym i powszechnym, co nie znaczy nie do uniknięcia. Z zapobieganiem nie można jednak czekać aż do wieku szczególnego ryzyka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie