Dyskrecja zapewniona

Jest już nawet test, za pomocą którego można samemu sprawdzić, czy nie nabyło się rzeżączki. W USA firma produkująca odpowiedni zestaw analizuje wysyłane do niej, opatrzone kodem zamiast nazwiska, próbki i telefonicznie podaje wynik. Zapewniona jest więc pełna dyskrecja. Test ten jest jednak przedmiotem kontrowersji. Przepisy prawa zobowiązują lekarzy do zgłoszenia każdego stwierdzonego przypadku rzeżączki lokalnym placówkom służby zdrowia w celu ustalenia wszystkich możliwych kontaktów seksualnych, w wyniku których dany delikwent mógł zostać zarażony lub zarazić innych. Czy sądzicie, że każdy, kto wykryje u siebie rzeżączkę za pomocą tego testu, zgłosi ten fakt, skoro i bez tego może się leczyć? Istnieje zatem ryzyko, że ci nie zanadto odpowiedzialni będą dalej zarażać innych przez swoje intymne kontakty. Miałem nawet pacjenta, który – kiedy odkrył, korzystając z tego testu, że jest zarażony – nie uznał za konieczne, by poddać się leczeniu. A uzasadnił to następująco: „Jeżeli pozwalają testować tego typu chorobę w domu, to nie może być ona poważna.”

Bez względu na osobiste poglądy etyczne i poczucie odpowiedzialności zdecy-dowanie lepiej wykonać ten test, w razie jakichkolwiek podejrzeń, niż nie robić nic. Jeżeli wynik jest pozytywny, należy jak najszybciej poddać się leczeniu.

Posiew można zacząć w domu: Ból gardła wywołany przez wirus nie wymaga najczęściej leczenia i mija po kilku dniach. Znacznie groźniejsze jest paciorkowcowe (bakteryjne) zapalenie gardła, które może prowadzić do gorączki reumatycznej i poważnej choroby serca. Aby odróżnić jedno od drugiego, lekarz zwykle wykonuje posiew. W czasie oczekiwania na wynik, co trwa kilka dni, na ogół podaje się, na wszelki wypadek, antybiotyki. Badanie gardła na paciorkowca można teraz wykonać w domu. Do tego celu potrzebny jest specjalny jednorazowy zestaw, za pomocą którego pobiera się wymaz z gardła i po dodaniu odczynnika chemicznego otrzymuje się wynik w ciągu kilku minut do kliku godzin, zależnie od rodzaju testu. Dzięki temu nie tylko oszczędza się koszty i czas związane z wizytą u lekarza, ale również pomija niepotrzebną kilkudniową kurację antybiotykową. Niezależnie jednak od wyniku testu, jeśli objawy infekcji utrzymują się, a zwłaszcza gdy towarzyszy im gorączka, konieczne jest badanie lekarskie. Takie zestawy mogą być również przydatne lekarzom, ale oni – jeżeli nie mają małego laboratorium przy gabinecie – wolą wysłać wymaz z gardła do zbadania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie