Gdy już złapiesz katar

Czy przy katarze należy stosować antybiotyki? Czy w ten sposób uniknie się dalszych komplikacji? W większości przypadków odpowiedź brzmi „nie”, ponieważ antybiotyki nie niszczą wirusów.

Jednak wirus kataru, powodując obrzęk blon śluzowych dróg oddechowych i obfitsze wydzielanie przez nie śluzu, zwiększa przez to ich wrażliwość na działanie bakterii. Taka wtórna infekcja bakteryjna najbardziej zagraża dzieciom (chorują na zapalenie ucha środkowego) i osobom starszym (chorują na zapalenie płuc lub oskrzeli). Ponieważ bakterie są niszczone przez antybiotyki, lekarze często je przepisują przy infekcji kataralnej, żeby zapobiec takim powikłaniom. Każdemu doradzam antybiotyk, gdy przeziębienie utrzymuje się ponad tydzień i towarzyszy mu gorączka od 38 stopni wzwyż. Natomiast sięganie po antybiotyk w przypadkach zwykłego i niepowikłanego przeziębienia, zwłaszcza gdy delikwent nie jest ani dzie-ckiem, ani starcem, może w ostatecznym rachunku oznaczać raczej straty niż korzyści.

Czy są jakieś skuteczne sposoby na to, by skrócić czas trwania infekcji kataralnej, nie zarażać innych i uniknąć komplikacji? Jeśli to możliwe, najlepiej nie wychodzić z domu przez dzień lub dwa, zwłaszcza gdy samopoczucie jest złe. To przynajmniej zmniejsza ryzyko roznoszenia zakażenia. A jeśli ktoś kaszle i kicha, powinien zakładać maseczkę z gazy, gdy inni znajdują się w pobliżu.

Na koniec doradzam filozoficzne i zarazem praktyczne podejście do sytuacji. Z faktu, że niedomagasz, postaraj się wyciągnąć maksimum korzyści. Jeśli wejdziesz w rolę chorego, zyskasz współczucie i czułą opiekę. Śniadania do łóżka, kilka dni wolnych od pracy lub szkoły, dużo czasu na czytanie i odpoczynek – to wcale nie takie złe, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie