Głuchota odbiorcza

Jedną z najpowszechniej występujących postaci głuchoty, której można zapobiec, jest głuchota odbiorcza, czyli starcze przytępienie słuchu. Co czwarta osoba po ukończeniu pięćdziesięciu pięciu lat nie słyszy już normalnie. Najpierw przestaje się słyszeć tony wysokie, potem niskie. Pojawiają się trudności ze słyszeniem głosów kobiecych, dźwięki muzyki stają się mniej bogate i pełne, przestaje się rozróżniać pewne spółgłoski i samogłoski, a zwłaszcza niektóre ich połączenia.

Często zauważa się ten problem u innych ludzi, a nie dostrzega go u siebie. Ludzie gorzej słyszący mają tendencję do mówienia niewyraźnie lub zbyt głośno, nastawiają bardzo głośno telewizor, radio samochodowe i magnetofon, nie łapią puenty dowcipu, który bawi wszystkich innych, często mówią „słucham?”, uśmiechają się w nieodpowiednich momentach podczas rozmowy, szczególnie na głośnych imprezach towarzyskich, i zwykle bacznie obserwują usta swojego rozmówcy.

W przeciwieństwie do innych postaci głuchoty, które można leczyć lub których przyczyny można usuwać operacyjnie, na głuchotę starczą nie ma właściwie lekarstwa. Trochę pomagają aparaty słuchowe, ale bywa, że stwarzają więcej problemów niż dają korzyści. W miarę postępu technicznego są one coraz mniejsze i mniej rzucają się w oczy. (Na przykład są tak świetnie dopasowane do zewnętrznego przewodu słuchowego, że się w nim mieszczą i tylko fryzjer o nich wie, bo trochę przykryte włosami są w ogóle niewidoczne.) A poza tym odkąd prezydent Reagan przyznał się, że nosi taki aparat, zostały szerzej zaakceptowane. W tym momencie nie mogę się oprzeć chęci opowiedzenia anegdotki o człowieku, który zachwalał zalety swojego nowego aparatu słuchowego:

„Żałuję, że byłem taki próżny – mówił do przyjaciela. – Powinienem był go nosić już od dawna, mimo że stare modele tak bardzo rzucały się w oczy. To fantastyczne, jak ja teraz wspaniale słyszę. Wolę nie myśleć, ile straciłem przez te wszystkie lata. Zobacz, jaki mały jest ten aparat. Wcale go nie widać, prawda?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie