Głuchota

Czy na rozwój głuchoty może mieć wpływ PALENIE PAPIEROSÓW? Ciekawe, że podstawowe czynniki ryzyka związane z chorobami serca (podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom tłuszczów, papierosy) wiążą się również w taki czy inny sposób z utratą słuchu. Badania, w których porównywano ostrość słuchu 150 palaczy i 150 osób niepalących, wykazały, że słuch normalny miało 83 procent tych ostatnich i tylko 30 procent palaczy. Moim głuchawym pacjentom daję więc taką samą radę, jak tym, którzy chorują na serce, mieli udar albo cierpią na miażdżycę tętnic w nogach: nie palić-najlepiej, jeśli się w ogóle nie zaczynało, a jeśli się ten błąd popełniło, jak najszybciej rzucić palenie, na co nigdy nie jest za późno.

I jeszcze parę uwag dla osób często podróżujących samolotami. ZMIANY CIŚNIENIA ATMOSFERYCZNEGO, jakim się podlega w samolocie, mogą bowiem upośledzić słyszenie, zwłaszcza u osób przeziębionych. Przeważnie jest to niegroźne i ma charakter tymczasowy, ale zdarza się, że jest inaczej. Toteż radzę: 1) nie podróżuj samolotem, gdy masz infekcję górnych dróg oddechowych, katar lub zatkany nos 2) jeżeli w takich okolicznościach musisz lecieć, zaaplikuj sobie

– pół godziny przed startem i pół godziny przed lądowaniem – środek zmniejszający przekrwienie śluzówki nosa, najlepiej w postaci kropli do nosa 3) przełykaj ślinę lub żuj gumę, gdy samolot nabiera wysokości i gdy ją wytraca

– zmniejsza to efekty działania zmiany ciśnienia na narząd słuchu. Nie należy więc spać, kiedy samolot podchodzi do lądowania – jest to szczególnie ważne w odniesieniu do małych dzieci.

Głuchota jest końcowym rezultatem działania na nasz organizm – od życia płodowego aż do starości – wielu różnych czynników przyczynowych. Są w śro-dowisku, w jakim żyjemy – nasze pożywienie, zażywane lekarstwa, wykonywana praca, preferowana forma rekreacji, dźwięki, których słuchamy dla przyjemności lub na które jesteśmy narażeni w pracy – a wszystkie mają wpływ na delikatny mechanizm słuchu. Zidentyfikowanie tych najbardziej szkodliwych i unikanie ich – miażdżycorodnej diety, niektórych leków, hałasu – pozwoli skutecznie ograniczyć rosnącą liczbę przypadków głuchoty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie