Grupę wysokiego ryzyka stanowią kobiety

Grupę wysokiego ryzyka stanowią kobiety, które nigdy nie rodziły dzieci, nieregularnie miesiączkowały, miały w najbliższej rodzinie przypadki raka jajnika (albo jajników). Zestawiwszy to wszysto z faktem, że jajniki są głównym producentem estrogenu, łatwo o wniosek, iż ten nowotwór należy wiązać z poziomem hormonów w ustroju. Pozostałe rozpoznane czynniki ryzyka – nadwaga, polipy na szyjce macicy, choroby woreczka żółciowego – w ten czy inny sposób przyczyniają się również do produkcji estrogenu.

Stwierdza się, że kobiety przyjmujące ten hormon po menopauzie są dwa razy bardziej narażone na nowotwór jajników. U tych, które chorowały na raka sutka, prawdopodobieństwo raka jajników jest też dwukrotnie większe (a u kobiet, które chorowały na raka jajników, ryzyko zachorowania na raka sutka zwiększa się trzy do czterech razy). Tak więc hormony bez wątpienia odgrywają tu kluczową rolę, a wirusów się nie obwinia, choć istnieje hipoteza głosząca, że nowotwór jajników może być wywołany porzez wirusa świnki (nagminnego zapalenia przyusznic).

Wykrywanie zarówno w zdrowych, jak i w zaatakowanych przez raka jajnikach cząsteczek azbestu i talku sprowokowało do przeprowadzenia badań mających określić rolę tych substancji w chorobach nowotworowych jajników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie