Inne sposoby i superochrona

Obecnie można dostać na receptę środek przeciwwirusowy zwany amantadyną [Viregyt K], który nie tylko wzmaga działanie szczepionki, ale może ją nawet zastąpić (kobiety ciężarne i karmiące nie powinny go jednak zażywać). Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zostać zaszczepiony, amantadyna ochroni cię przed grypą, ale wyłącznie typu A. Lek ten bierze się doustnie dwa razy dziennie (w stumiligramowych dawkach), dopóki istnieje ryzyko infekcji. Nie wolno przerywać kuracji nawet na jeden dzień, szczególnie podczas epidemii. Traci się wtedy ochronę.

Amantadyna nie tylko zapobiega grypie, ale jest również pomocna w jej leczeniu. Skraca czas trwania choroby, a także rekonwalescencji. Należy jednak zacząć ją brać natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Jeśli się zwleka dłużej niż 24 godziny, nie działa już tak skutecznie.

Gdybyś miał wybierać: szczepionka czy amantadyna, doradzam szczepionkę. Lek może spowodować wystąpienie objawów neurologicznych (zawroty głowy, senność, zmiany w zachowaniu, drgawki) i innych komplikacji, zwłaszcza u osób starszych. Im dłużej się go zażywa, tym większe ryzyko tego rodzaju następstw ubocznych. Zważywszy jednak, że nie są one ani bardzo częste, ani bardzo poważne, znacznie bardziej należy się bać grypy.

Jeśli nie byłeś szczepiony, a pewnego ranka dowiadujesz się, że wokół szaleje epidemia grypy, natychmiast się zaszczep. Jednocześnie zacznij zażywać aman- tadynę. (Ta ostatnia rada dotyczy również osób, które były szczepione później niż na dwa tygodnie przed wybuchem epidemii). Szczepionka zaczyna działać po dwóch tygodniach i wtedy można odstawić amantadynę.

Nowszą wersją amantadyny jest rimantadyna. Naukowcy twierdzą, że jest co najmniej równie skuteczna jak amantadyna, a powoduje mniej objawów ubocznych. Warto zapytać lekarza, czy jest dostępna.

A teraz kilka słów na temat kuracji antybiotykami. W przeciwieństwie do kataru grypa często powoduje wtórne infekcje bakteryjne, jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc, zwłaszcza u osób starszych. Dlatego większość lekarzy, ja również, przepisuje profilaktycznie antybiotyki wszystkim pacjentom, bez względu na wiek i inne choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie