Jeżeli ktoś się decyduje ograniczyć zażywanie acyklowiru

Jeżeli ktoś się decyduje ograniczyć zażywanie acyklowiru tylko do okresów objawowych, powinien zacząć go przyjmować wraz z pojawieniem się pierwszych symptomów. Znacznie skróci to czas zarówno rozsiewania się wirusa, jak i leczenia zmian skórnych, oraz zmniejszy prawdopodobieństwo powstawania nowych owrzodzeń. Trzeba mieć zawsze acyklowir pod ręką, aby można było go użyć natychmiast. Czekanie na wizytę u lekarza i potem wyprawa do apteki zajmują czas, a jeśli wypadnie to w weekend, zwłoka w podjęciu kuracji może przedłużyć się do czterdziestu ośmiu godzin, co zdecydowanie pogorszy jej efekty.

Acyklowir występuje w 200 mg tabletkach. Typowa dawka w pierwotnym zakażeniu opryszczką to około pięciu tabletek dziennie przez 10 dni. Przy leczeniu nawrotów kuracja na takiej dawce trwa 5 dni. W celu zapobieżenia nawrotom stosuje się od dwóch do pięciu tabletek dziennie (większośćpacjentów dobrze reaguje na trzy). Należy przy tym pamiętać o ograniczeniu czasu zażywania do sześciu miesięcy. Odradzałbym stosowanie leku zapobiegawczo, jeżeli powtarzające się ataki nie są naprawdę bardzo ciężkie.

Lek jest całkiem dobrze tolerowany, chociaż niektórzy pacjenci skarżą się na bóle głowy, dolegliwości jelitowe, zawroty głowy i bóle stawów, przy czym wszystko to mija po przerwaniu kuracji.

W nawracających zakażeniach zarówno I,jak i II typem wirusa opryszczki stosowany jest również interferon, do niedawna podstawowy lek przeciwko tej chorobie.

Wciąż jednak opryszczka jest chorobą przewlekłą, na którą nie ma skutecznego lekarstwa, niemniej jednak miliony zarażonych na całym świecie tracą energię, czas i pieniądze na próby leczenia rozmaitymi nie sprawdzonymi i nie efektywnymi metodami. Należą do nich m.in. różne szczepionki – przeciw ospie, gruźlicy, chorobie Heinego-Medina i grypie – stosowany miejscowo eter (który może być toksyczny) i chloroform oraz l-lizyna – aminokwas, który zażywa się doustnie. Ten ostatni jest bardzo popularny i wielu pacjentów mówiło mi, że czują się po nim lepiej i nie zauważają żadnych efektów ubocznych. Nic jednak nie wiem o tym, by korzystne działanie tego środka zostało potwierdzone badaniami.

Aha, pewnie jesteście ciekawi, jak zakończyła się historia maklera, mojego pacjenta z kiłą. Wyleczyliśmy go. Jego żonę również. Wygląda na to, że nie zauważył owrzodzenia wystarczająco wcześnie, gdy było jeszcze malutkie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie