Jeżeli nie następuje nagła i niespodziewana mutacja wirusa

U większości ludzi szczepionka nie wywołuje żadnych objawów ubocznych. Jeśli się zdarzają, to u dzieci lub młodych osób, które nigdy nie chorowały na grypę ani nie były na nią szczepione, w związku z czym ich system immunologiczny nie potrafi jeszcze w pełni skutecznie zmobilizować się przeciwko wirusom. Może wtedy pojawić się nieznaczny odczyn w miejscu wstrzyknięcia szczepionki i/lub objawy ogólne – stan podgorączkowy czy ból stawów, które nie utrzymują się dłużej niż dwadzieścia cztery godziny. Dwie tabletki aspiryny powinny szybko przywrócić dobre samopoczucie. [Dzieciom zamiast aspiryny należy podać paracetamol].

Czasami jednak przed szczepieniem należy zastosować specjalne środki ostrożności, a dotyczy to osób przewlekle chorych. Chodzi o to, że szczepionka może niekiedy przejściowo wpłynąć na funkcję wątroby, a wtedy niektóre rutynowo stosowane leki, takie jak środki przeciwzakrzepowe, niektóre przeciwastmatycz- ne oraz przeciwnowotworowe, w tym interferon, normalnie ulegające rozkładowi w wątrobie, gromadzą się w ustroju w ilościach toksycznych. Bywa to szczególnie ryzykowne w przypadku środków przeciwzakrzepowych. Dlatego też osoby, które przyjmują leki z powodu chorób przewlekłych, powinny poinformować o tym lekarza, zanim zostaną zaszczepione.

Jeżeli nie następuje nagła i niespodziewana mutacja wirusa, szczepienia zape-wniają w 70-90 procentach ochronę przed większością odmian wirusa grypy A i B, pod warunkiem że dokonuje się ich we właściwym czasie. Działanie ochronne może trwać do dwóch lat, nie jest to jednak w stu procentach pewne, dlatego zalecam szczepienia przypominające każdej jesieni. Szczepionka zaczyna działać po dwóch tygodniach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie