KIEDY JEDNA TABLETKA DZIENNIE MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

Dokładnie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Pewną rolę może odgrywać wyższa temperatura, na którą jądro jest narażone w związku z pozostawaniem w jamie brzusznej, a nie w worku mosznowym. W każdym razie, jeśli się stwierdzi brak jądra u niemowlęcia, już wtedy należy się liczyć z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, by zapobiec powstaniu w przyszłości nowotworu. W rozdziale 22 znajduje się informacja, kiedy się takiego zabiegu dokonuje.

Ta akurat historia miała szczęśliwe zakończenie. Rak zwykle kończy się śmiercią, gdy następują przerzuty, szczególnie do płuc. Ale w przypadkach pierwotnego guza jąder jest inaczej. Większość pacjentów udaje się wyleczyć naświetlaniami i podawaniem odpowiednich leków (chemoterapią), nawet gdy nastąpią już przerzuty do innych narządów. Tak właśnie było w przypadku tego młodego mężczyzny. Mógłby jednak uniknąć wielu cierpień i stresów, gdyby jego rodzice znali podstawowe zasady wymaganej w takim przypadku profilaktyki i nie zaniedbali sprawy „niezstąpienia” jądra.

KIEDY JEDNA TABLETKA DZIENNIE MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE. Opiszę klasyczny przypadek pouczający o niezbędności profilaktyki. Ted, 65-letni producent filmowy, od wielu lat cierpiał na nadciśnienie. Nigdy nie zażywał leków obniżających ciśnienie krwi, gdyż jak wielu nadciśnieniowców czuł się świetnie. Kochał życie i chciał żyć jego pełnią – bez leków i bez ich skutków ubocznych. Nagle dostał krwotoku w prawej gałce ocznej i w konsekwencji stracił w tym oku wzrok. Drogo zapłaciwszy za tę lekcję, w obliczu groźby całkowitej utraty wzroku, zdecydował się brać leki, które mu przepisałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie