Kiedy mózg otrzymuje obrazy nie nakładające się na siebie dokładnie

To ważne pytanie i rodzice, których dzieci mają zeza albo „leniwe” oko, powinni znać odpowiedź. Otóż gdy się zeza nie leczy, z czasem dochodzi do utraty wzroku w jednym oku. Obrazy z dwóch normalnie ustawionych oczu łączą się i zlewają wmózgu w jeden obraz stereoskopowy (przestrzenny, nie płaski). Kiedy jednak mózg otrzymuje obrazy nie nakładające się na siebie dokładnie, rezultatem jest podwójne widzenie i w następstwie dążenie do wytłumienia jednego z obrazów. Jeżeli stan ten nie zostanie skorygowany specjalnymi ćwiczeniami albo operacyjnie, ta część mózgu, która zawsze wytłumia jeden z obrazów, może w pewnym momencie stracić zdolność do odtwarzania go.

Ten pokutujący jeszcze pogląd nie odpowiada prawdzie. Większość narządów, również oczy, wzmacnia się, a nie osłabia, gdy się ich używa. Wystarczy wyobrazić sobie konsekwencje ciągłego siedzenia i dawania odpoczynku mięśniom, sercu czy mózgowi. Oczy niczym się pod tym względem nie różnią.

To też nieprawda. Odległość od czytanego tekstu czy ekranu telewizyjnego powinna być podyktowana indywidualną potrzebą i wygodą. Indywidualnie preferowana odległość nie będzie szkodliwa dla oczu. (Nierozróżnianie jednak liter bez „wtykania nosa” w tekst może świadczyć o tym, że potrzebne są okulary.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie