Kiedy pękają tętnice mózgowe

Do udaru dochodzi także, gdy któraś z tętnic w mózgu pęka (w zakrzepicy zwęża się i zamyka stopniowo). Zdarza się to zwykle po latach nie leczonego nadciśnienia. Stały, nieprzerwany napór krwi pod zwiększonym ciśnieniem na ściany tętnic we wszystkich narządach, także w mózgu, stopniowo je osłabia. W pewnym momencie któraś może nagle pęknąć. Z pękniętego naczynia wylewa się krew i jeśli dzieje się to w mózgu, objawy są natychmiastowe i groźne (nieporównywalne z bólem głowy poprzedzającym udar mózgu o podłożu za- krzepicowym). O następstwach – czy pacjent umrze, czy będzie żył i jak będzie to życie wyglądało – decyduje rozmiar i umiejscowienie pękniętego naczynia.

Pęknięcie tętnicy mózgowej zdarza się i z innych przyczyn, np. u człowieka, który ma normalne ciśnienie krwi, ale od urodzenia ma słabsze naczynia tętnicze. Bez względu na przyczynę, wiąże się to z nagłym wystąpieniem strasznego bólu głowy, a kończy paraliżem lub nawet zgonem. Czasami symptomy ostrzegawcze pozwalają na postawienie diagnozy, zanim naczynie pęknie. Szybka operacja może wtedy uratować życie, tak jak się zdarzyło w opisanym niżej przypadku.

Zamężna kobieta po trzydziestce została skierowana do mnie z powodu szmeru w sercu, który stwierdził jej lekarz domowy. Wyniki mojego badania i wspoma-gającego echokardiogramu wskazywały na wypadanie płatka zastawki dwudzielnej (opisywane w rozdziale 9). W większości przypadków nie wpływa to na sposób życia pacjenta i nie narzuca żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o tryb życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie