Kobietom, które nie planują ciąż

W każdym razie pochwa sucha i podrażniona po stosunku wymaga nawilżenia, najlepiej żelem K-Y lub innym dostępnym środkiem (są bez recepty). Odradzam stosowanie w tym celu środków produkowanych na bazie wazeliny. Moim zdaniem działają na pochwę drażniąco. Kobietom, które nie planują ciąży, radzę przed stosunkiem smarować uj ście cewki moczowej małą ilością żelu plemnikobójczego. Stwarza to środowisko kwaśne, które również zabija bakterie.

  • Kobiety, które używają podpasek, powinny je często zmieniać, żeby nie stwarzać środowiska sprzyjającego namnażaniu się bakterii i przemieszczaniu się ich z okolic odbytnicy.
  • Kobiety uprawiające stosunki analne są szczególnie podatne na zapalenie pęcherza, chyba że stosunek pochwowy nastąpi przed analnym.

Jeśli mimo stosowania tych środków ostrożności, pojawią się objawy infekcji, to wizyta u lekarza będzie potrzebna, ale od razu można coś zaradzić na uczucie pieczenia. Zrób następującą rzecz: łyżeczkę węglanu sodowego (sody oczyszczonej) rozpuść w szklance wody i tak przygotowany roztwór natychmiast wypij (jeśli masz nadciśnienie lub niedomogę serca, wypij zamiast tego zwykłą wodę). Roztwór (lub zastępującą go wodę) wypij jeszcze trzy razy w odstępach godzinnych, a mocz oddawaj tak często, jak to możliwe. I taki cykl powtarzaj codziennie aż do wizyty u lekarza. Gdyby jednak oczekiwanie na nią miało trwać kilka dni, lepiej by kobieta z nadciśnieniem czy dolegliwością serca czwartą szklankę wody zastąpiła mimo wszystko roztworem sody. Bólom, jeśli towarzyszą infekcji, można ulżyć rutynowymi środkami, np. aspiryną lub paracetamolem [Panadol, Apap, Tylenol]. Po postawieniu diagnozy lekarz przepisze odpowiedni lek.

Pacjentkom cierpiącym na nawracające zapalenie pęcherza podaje się trymeto- prym [nie zarejestrowany w Polsce] albo nitrofurantoin [Furagin lub Nitrofu-rantoin w odpowiednich dawkach zapobiegawczych.]

Nawracające zapalenie pęcherza u kobiet rzadko ma ciężki przebieg, może jednak zatruć życie. W większości przypadków rozsądne, zgodne z wyżej wymie-nionymi wskazówkami, postępowanie skutecznie przed nim chroni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie