Kobiety, których matki podczas ciąży brały dietylstylbestrol

W świetle tego zrozumiały staje się fakt, że wśród kobiet stosujących mechani-czne środki antykoncepcyjne, które zakrywają i chronią szyjkę, nowotwory zdarzają się rzadziej niż wśród tych, które stosują środki doustne. Dlatego te drugie powinny być częściej badane przez ginekologa.

Nie umiem sobie tego wytłumaczyć, ale dane statystyczne są j ednoznaczne – na raka szyjki macicy choruje więcej kobiet palących niż niepalących. Nie wiem, czy to sprawa jakiej ś substancji w tytoniu, która przenika do krwi i wraz z nią do szyjki macicy, czy też nawyków i stylu życia palaczek. Tak czy owak, zamiast bać się raka szyjki macicy, płuc, pęcherza moczowego, jamy ustnej lub krtani – albo ataku serca – rzuć palenie, a jeśli nie palisz, nigdy nie zaczynaj.

Kobiety, których matki podczas ciąży brały dietylstylbestrol (DES), są zagrożone rakiem szyjki macicy i pochwy. Powinny one co pół roku odwiedzać lekarza, by za pomocą wziernika dokonał oględzin pochwy i szyjki.

Są zwolennicy innych jeszcze zaleceń profilaktycznych. Otóż uważa się, że beta-karoten, który prawdopodobnie chroni przed rakiem płuc, może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Podobne działanie mają witamina C i kwas foliowy [Acidum folicum] z grupy witamin B.

Najistotniejsze jest wczesne wykrycie patologicznych zmian rozrostowych na szyjce macicy. Co do częstości kontroli istnieje niezgodność opinii między Amerykańskim Towarzystwem Przeciwrakowym a Amerykańskim Kolegium Położników i Ginekologów. Towarzystwo Przeciwrakowe uważa, że powinno się wykonywać pierwsze badanie ginekologiczne wraz z badaniem wymazu po pierwszym stosunku płciowym. Po roku należy wykonać kolejne badanie cyto-logiczne. Jeśli wyniki pierwszego i drugiego badania okażą się negatywne, należy przeprowadzać je co trzy lata, aż do ukończenia czterdziestu lat. Po czterdziestym roku życia każda kobieta powinna co roku być badana przez ginekologa, a co dwa lata mieć pobrany do zbadania wymaz. Kolegium Położników i Ginekologów uważa, że powyższe zalecenia są niewystarczające. Wszystkim seksualnie aktywnym kobietom, bez względu na wiek, zaleca coroczne badanie ginekologiczne wraz z badaniem cytologicznym. Biorąc pod uwagę prostotę wykonaniai stosunkowo niski koszt testu Papanicolau, podzielam opinię Kolegium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie