Leczenie opryszczki

Niewątpliwym osiągnięciem w leczeniu opryszczki, i do pewnego stopnia w zapobieganiu, jest doustny acyklowir. Lek ten, występujący pod nazwą handlową Zovirax [a także Heviran i Virolex], był początkowo dostępny w ampułkach do wstrzyknięć dożylnych w poważnych zakażeniach ogólnoustroj owych. Potem powstał preparat do stosowania miejscowego, a teraz środek podawany doustnie – jak na razie, najlepsze lekarstwo na opryszczkę. A oto jak działa:

W czasie pierwszego zakażenia doustny acyklowir powoduje, że: skraca się czas obecności wirusa w owrzodzeniach (a tym samym zakaźność) z dziewięciu dni do dwóch zmiany skórne ustępują w ciągu dwunastu, zamiast szesnastu, dni przykre doznania pacjenta trwają nie siedem, lecz pięć dni po czterdziestu ośmiu godzinach szanse na utworzenie się nowych owrzodzeń zmniejszają się z 62 do 18 procent.

Jeżeli ktoś ma opryszczkę od dawna i cierpi z powodu ciągłych nawrotów, zastosowanie doustnego acyklowiru może zmniejszyć prawdopodobieństwo po-wtórzenia się dolegliwości w ciągu czterech miesięcy z 94 do 29 procent. Co więcej, każda reaktywacja choroby będzie trwała krócej. Trzeba jednak lek brać stale. Przerwanie powoduje powrót do poprzedniego stanu. Ponieważ jest to preparat stosunkowo nowy, nie radziłbym zażywać go dłużej niż sześć miesięcy, chyba że lekarz uważa, iż jest dostatecznie wypróbowany, by go bezpiecznie stosować przez długi czas. Natomiast nie powinny go w ogóle stosować kobiety ciężarne i karmiące.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie