Leczenie półpaśca

Leczenie półpaśca często nie daje w pełni zadowalających wyników. Na szczęście, ból zwykle mija samoistnie, niezależnie od przyjętego postępowania, tak że trudno przypisywać zasługę takim czy innym środkom. Niektórzy pacjenci mówili mi, że czuli się lepiej po zastrzykach z witaminy B12, ale inni nie stwierdzali po nich żadnej różnicy. Chwilową ulgę mogą przynieść zalecone przez lekarza kompresy i środki przeciwbólowe. Jeżeli ból daje się znieść, należy unikać przeciwbólowych środków narkotycznych, ponieważ stosowane przez dłuższy czas po wodują uzależnienie. Różne toniki i emulsje kosmetyczne łagodzą dokuczliwość wysypki, ale są bezużyteczne, gdy skóra jest już czysta i rozwinęła się popółpaścowa neuralgia.

Odkryłem pewną prostą technikę przydatną w uśmierzaniu bólu – stymulację nerwu przez skórę. Na bolesnym obszarze umieszcza się elektrody, a źródło prądu stanowi podręczna bateria. Stosunkowo łagodny bodziec elektryczny niweluj e uczucie bólu w zaatakowanych nerwach, przynosząc pewną ulgę. W ciągu dnia małą baterię nosi się stale przy sobie, na przykład przy pasku, a w nocy kładzie ją na nocnym stoliku i uruchamia, kiedy zachodzi potrzeba.

Jako środek ostateczny – czasem nie do uniknięcia – pozostaje jeszcze interwencja neurochirurga, który przetnie odpowiednie połączenie nerwowe, by zlikwidować bolesność.

Dla większości ludzi półpasiec to tylko przykry epizod. Ale ponieważ nie można przewidzieć jego przebiegu – w kogo uderzy z całą ostrością – więc osoby po pięćdziesiątce powinny natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów dowiedzieć się od lekarza, co robić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo tych najgorszych konsekwencji.

Czasami pacjenci z półpaścem pytają mnie, czy mają się spodziewać kolejnego ataku choroby, czy pierwszy zapewnia odporność. Większość infekcji wirusowych uodparnia na całe życie. Nawroty objawów półpaśca (a także opryszczki) nie są jednak spowodowane powtórną infekcją, lecz uaktywnieniem się wirusa przebywającego w organizmie. W związku z tym kolejne „zachorowania” mogą wystąpić, z tym że w przypadku półpaśca nie zdarza się to tak często, jak w przypadku opryszczki.

Opryszczką i półpasiec to dość pospolite, ale potencjalnie wyniszczające choroby. Wywoływane są przez pokrewne wirusy, ale bardzo się różnią i sposobem przenoszenia, i objawami, i leczeniem. Obu będzie można skutecznie zapobiegać, kiedy zostanie wynaleziona tak bardzo oczekiwana szczepionka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie