Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak już wspomniałem na początku, lekarz odpowiedzialny jest za rozpoznanie choroby i jej leczenie. Natomiast świadome zapobieganie chorobie, czyli myślenie i postępowanie zgodne z dostępną dziś wiedzą z zakresu profilaktyki, to sprawa indywidualnej odpowiedzialności za siebie. W tym lekarz nikogo nie wyręczy. Oczywiście, że będąc kardiologiem leczę dusznicę bolesną lub – jeśli to konieczne-kieruję pacjenta do szpitala na bypass. Ale czy nie lepiej wiedzieć, jak do zatkania tętnic nie dopuścić? Dobry ortopeda potrafi nastawić złamane biodro. Lepiej jednak zapobiegać kruchości i łamliwości swoich własnych kości.

Neurolog rozpozna wylew jako przyczynę paraliżu, ale w wielu przypadkach pacjent mógłby go uniknąć, gdyby chciał coś więcej na ten temat wiedzieć. Dobry chirurg potrafi zoperować raka piersi, jelita, płuc lub tarczycy. Ale warto postępować tak, żeby zmniejszyć u siebie prawdopodobieństwo powstania choroby nowotworowej.

Każdy, kto od zaraz zacznie wykorzystywać informacje zawarte w tej książce, może być pewny, że dłużej będzie się cieszył życiem i dobrym zdrowiem. W kolejnych rozdziałach powiem, w jaki sposób uchronić się nie tylko przed naszymi śmiertelnymi wrogami, jak choroby serca czy nowotwory, które skracają życie, ale również przed chorobami upośledzającymi jego jakość, jak głuchota, ślepota, wady wrodzone, bezsenność, choroba morska, kamica moczowa, osteoporoza i wiele innych.

Książka omawia choroby, którym w taki czy inny sposób można zapobiec, lub których przebieg można złagodzić – pod warunkiem, że zna się metody. Każdy, oczywiście, najwięcej uwagi poświęci tym chorobom, które go szczególnie interesują i z racji indywidualnej podatności mogą go dotyczyć bardziej niż inne. Jednak profilaktyka, podobnie jak życie, stanowi całość. Polecam każdemu przeczytanie całej książki. Choroba, o której wie się najmniej, pewnego dnia może stać się dla danej osoby najgroźniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie