Metyldopa

Metyldopa [Dopanol, Dopegy t], stosowana w leczeniu nadciśnienia, w zna-cznym stopniu osłabia potencję u mężczyzn. Poza tym może wpłynąć na powięk-szenie piersi, a także uniemożliwić normalną erekcję i spowodować wsteczną ejakulację (sperma zamiast wytrysnąć przez prącie, cofa się do pęcherza i później wydalana jest z moczem). Mężczyźni, którzy nagle stają się impotentami, a biorą metyldopę, powinni wiedzieć, że właśnie ona może być tego sprawcą. Kobiety natomiast wydają się nieźle tolerować ten lek, chociaż każdy środek powodujący impotencję u mężczyzn może być przyczyną osłabienia popędu płciowego u kobiet. (Dłuższe stosowanie metyldopy może spowodować przejściowe uszkodzenie wątroby u obu płci).

• Guanetydyna, stosowana w nadciśnieniu, nie wydaje się szkodzić erekcji, ale uniemożliwia ejakulację (wytrysk). (Podobnie działa Dibenzyline [lek nie zareje-strowany w Polsce], przepisywany przez urologów mężczyznom z przerostem gruczołu krokowego, którzy muszą często wstawać w nocy, żeby opróżnić pęcherz).

Jak widać, powszechnie stosowane w nadciśnieniu leki bywają przyczyną impotencji, nie jest jednak aż tak źle, by człowiek musiał wybierać między normalnym ciśnieniem a sprawnością seksualną. Są bowiem trzy inne leki: prazosyna [Minipress, Polpressin], dihydralazyna [Dihydralazinum] i kaptopryl [Captopril, Capoten], które rzadko wywierają negatywny wpływ na potencję. A gdyby po jednym z nich były kłopoty ze wzwodem, można spróbować stosować drugi. Lekarz jest w stanie tak dobrać leki, żeby obniżały ciśnienie, a nie osłabiały sprawności seksualnej. Nie może jednak wiedzieć, czy pacjent ma w tej materii problemy, jeżeli ten cierpi w milczeniu i nic mu o tym nie mówi.

Z innych powszechnie przyjmowanych leków trzeba w tym rozdziale wspomnieć Tagamet, stosowany w leczeniu wrzodów trawiennych. Jest niezwykle skuteczny, ale obniża poziom androgenów. (Androgeny to hormony męskie odpowiedzialne za erekcję.) Mężczyźni, którzy wskutek zażywania T agametu nie mają wzwodu, powinni spróbować zastąpić go innym środkiem, jak ranitydyna [Ranigast] lub sukralfat [Ancrusal]. Pierwszy jest równie skuteczny w leczeniu owrzodzenia jak Tagamet, ale nie wydaje się, żeby obniżał poziom androgenów. Drugi zaś oblepia miejsce owrzodzenia jak plaster, działa miejscowo, w ogóle nie wchłania się do krwi, więęc i nie wpływa na hormony.

Środki przepisywane przez psychiatrów w leczeniu depresji, lęków i innych zaburzeń znane są z tego, że osłabiają popęd płciowy, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Mechanizm tego jest różny, niektóre działają na hormony. Przyjmowanie ich-przynajmniej przez jakiś czas-bywa jednak niezbędne. Nie należy natomiast sięgać po marihuanę czy inne „miękkie” narkotyki ani nadużywać alkoholu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie