Mężczyźni, u których zanika potencja

Mężczyźni, u których zanika potencja, proszą mnie często o zastrzyki z testos-teronu. Kiedy badanie wykazuje obniżony poziom hormonów męskich, przychylam się do prośby. Takie zastrzyki czasem pomagają. W większości przypadków jednak obniżona sprawność seksualna niewiele ma wspólnego z ilością krążących we krwi hormonów męskich. Częściej spowodowana jest czynnikami natury psychologicznej lub takimi chorobami, jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca tętnic, zaburzeniami systemu nerwowego, oraz lekami.

Niechętnie przepisuję testosteron, ponieważ może on uaktywnić niewielkich rozmiarów nowotwór, przyczajony w gruczole krokowym. Takie nowotwory często się znajduje podczas sekcji zwłok mężczyzn zmarłych w wyniku innych chorób. Za życia nie powodowały one dolegliwości, ponieważ pozostawały jakby uśpione głęboko wewnątrz gruczołu krokowego. Takie maleńkie guzy często odkrywane są podczas operacji zwykłego przerostu tego gruczołu. Stosowanie testosteronu może obudzić taki nieszkodliwy dotąd nowotwór.

Poziom selenu wydaje się mieć związek z rakiem prostaty, podobnie jak w przypadku innych nowotworów.

W praktyce zapobieganie sprowadzałoby się, z tego co na dziś wiemy, do ograniczenia spożycia tłuszczów. Przypominam, że szanse na wyleczenie i przeżycie są związane z wczesnym wykryciem nowotworu przez badanie lekarskie palcem. Objawy takie jak – trudności w oddawaniu moczu, bezwiedne jego wyciekanie, częstomocz i parcie – są charakterystyczne dla przerostu gruczołu krokowego, a więc nie muszą oznaczać raka, ale badanie palpacyjne sprawę wyjaśni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie