Mężczyźni z osteoporozą

Maksyma „organy nie używane ulegają zanikowi” jest tu godna polecenia. Z intensywnością i ilością ruchu nie można, oczywiście, przesadzać. U starszej kobiety może łatwo dojść do złamania kruchych już kości przy wykonywaniu niewłaściwych lub zbyt obciążających ćwiczeń. Znane są nawet przypadki pęknięcia jednego lub dwóch żeber u takich kobiet podczas kaszlu, więc przy gimnastyce trzeba zachować umiar. Proponuję codzienne ćwiczenia rozciągające dla rozluźnienia mięśni i dwu lub trzymilowy spacer zapobiegający nadwadze.

Mężczyźni z osteoporozą powinni przestrzegać takiej samej diety jak panie i uprawiać podobne ćwiczenia. Ponadto zalecałbym im przyjmowanie testos-teronu, męskiego hormonu, który powoduje zmniejszone wydalanie wapnia z moczem. Tu niezbędne ostrzeżenie. Każdy mężczyzna, któremu przepisano testosteron – wskazaniem bywa osteoporoza, ale znacznie częściej osłabienie popędu płciowego i potencji – powinien przechodzić regularne badania u urolo-ga. Mały, ukryty głęboko w gruczole krokowym, nie rozpoznany nowotwór, który mógłby nigdy nie sprawić żadnego kłopotu, pod wpływem długotrwałego działania testosteronu może się uaktywnić i dać przerzuty.

Coraz większe uznanie jako środek stosowany w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie zdobywa w Stanach Zjednoczonych fluorek sodowy. Ten sam związek, który znajduje się w paście do zębów, wodzie pitnej, a nawet w nie-których gatunkach gumy do żucia. Niewykluczone, że dzieci pobierające ten fluorek przez lata, mogą mieć nie tylko zdrowsze zęby, ale także być w przyszłości odporne na osteoporozę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie