Na czym polega reakcja alergiczna?

Chociaż wiemy, co zachodzi w organizmie alergika, nie potrafimy odpowiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Kiedy osoba skłonna do alergii po raz pierwszy styka się z alergenem, jej system immunologiczny reaguje wzmożoną w stosunku do normalnej produkcją specjalnego białka działającego jako przeciwciało i zwanego immunoglobuliną E (IgE). Ten pierwszy kontakt nie powoduje żadnych objawów, ale dochodzi do „rozpoznania” alergenu i organizm się na niego „uwrażliwia”, czyli alergizuje. Nowo powstała immunoglobuliną E czeka teraz, aż dany alergen zostanie ponownie spożyty, wchłonięty, wstrzyknięty lub dotknięty. Kiedy to nastąpi, system immunologiczny przystępuje do ataku. Organizm wyzwala strumień hormonów tkankowych, zwanych mediatorami, aby zniszczyć napastnika. Niestety, jednocześnie reaguje na aktywność mediatorów przykrymi, a nawet groźnymi dla życia objawami – tzw. odczynem alergicznym.

Najpopularniejszym mediatorem jest histamina. Jeśli ktoś nie wiedział, dlaczego w leczeniu alergii używa się leków antyhistaminowych, teraz stało się to chyba jasne. Neutralizują one mediator (czynnik powodujący ujawnianie się uczulenia), czyli histaminę. Ale nie zawsze są skuteczne, gdyż histamina nie jest jedynym mediatorem. Istnieje ich znacznie więcej, a każdy działa inaczej, stąd różne są rodzaje reakcji alergicznych. Niektóre mediatory powodują zwężenie oskrzelików, a w następstwie świszczący oddech inne – wzmożone wydzielanie śluzu przez gruczoły śluzowe dróg oddechowych, co zaostrza atak duszności niektóre sprawiają, że naczynia włosowate stają się bardziej przepuszczalne, w związku z czym część krwi przecieka przez nie i w obszarze uczulenia powstaje obrzęk. Duże nadzieje można wiązać z wyścigiem firm farmaceutycznych w pro-

dukowaniu coraz to nowych antymediatorów, dołączających do antyhistamin, tak że oferta środków łagodzących objawy alergii i zapobiegających jej ciągle się poszerza. Warto na bieżąco śledzić postęp w tej dziedzinie.

Dlaczego tak wiele osób ma skłonności alergiczne, a reszta nie? Od niedawna wiemy już, że osoby nie cierpiące na alergię posiadają specjalne geny blokujące wytwarzanie przeciwciał IgE. Zdolność ta jest dziedziczna, ale naukowcy pracują intensywnie nad znalezieniem sposobu, aby organizm przestał w sytuacjach niepożądanych wytwarzać IgE, niezależnie od genów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie