Neomycinum

Jakiś antybiotyk do stosowania miejscowego, np. Neomycinum, również powinien znaleźć się w podręcznej apteczce turysty. Należy też zabrać jodynę [lub Polseptol] do przemywania skaleczeń.

Z antybiotyków do przyjmowania doustnie polecam tetracyklinę, cefaleksynę [Keflex], penicylinę czy erytromycynę. Wspomniane antybiotyki zwalczają większość drobnoustrojów wywołujących infekcje. Należy być ostrożnym, jeśli chodzi o stosowanie tetracykliny, bo pod wpływem słońca może spowodować dokuczliwą wysypkę. Na ogół każdy wie, czy jest uczulony na penicylinę, a jeśli tak, to również nie powinien przyjmować cefaleksyny, gdyż te dwa antybiotyki wywołują podobne reakcje. [Antybiotyków nie należy używać bez badania lekarskiego i bez wyraźnego zalecenia lekarza.]

Jako środek na kaszel polecam skuteczny, znośny w smaku Actifed C albo jakikolwiek preparat zawierający dekstrometorfan lub kodeinę. [Nie zarejest-rowane w Polsce. Jako środek wykrztuśny można stosować Kalium guajacolosul- fonicum, który ma wprawdzie dość nieprzyjemny smak, ale jest skuteczny, a z leków rozrzedzających wydzielinę oskrzeli – Flegaminę lub Bisolvon].

A teraz uwaga: jeśli z powodu szczególnych wskazań lekarskich bierzesz ze sobą jakikolwiek lek zawierający narkotyk, to przekraczając granicę informuj

0 tym celników jednego i drugiego kraju. Na ogół wymagane jest zaświadczenie lekarskie uzasadniające potrzebę stosowania tego środka i to w ilości, jaką się przewozi. I na koniec: skonsultuj zawartość apteczki z lekarzem, żeby mieć pewność, iż żaden z ważnych leków nie został pominięty, a wśród zabieranych nie ma środka, który jest dla ciebie przeciwskazany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie