Nerwica? Nie wierzcie w to!

Pewna dziewiętnastolatka zasięgnęła porady lekarza domowego, ponieważ – podobnie jak kobieta z podostrym bakteryjnym zapaleniem wsierdzia i męż-czyzna z infekcją protezy biodrowej – przez dwa już miesiące miała gorączkę, bóle i czuła się osłabiona z bliżej nieokreślonej przyczyny. Tuż przedtem była dwukrotnie w gabinecie stomatologicznym (u paradontologa, specjalisty od chorób przyzębia) z powodu bólu i krwawienia dziąseł przy myciu zębów. Nie podano jej antybiotyków podczas żadnej z tych wizyt, ponieważ zapytana zaprzeczyła, jakoby kiedykolwiek miała szmery w sercu lub gorączkę reumatyczną.

Skierowano ją do mnie, abym ustalił rozpoznanie. Tak jak w poprzednio opisywanych przypadkach, posiew na obecność bakterii był dodatni. Podczas badania wysłuchałem u niej szmer w sercu, co było dla niej absolutną nowością. Echokardiogram wykazał siedlisko bakterii na zastawce dwudzielnej. Ujawnił zresztą nie tylko to. Także tzw. zespół wypadania płatka, czyli szczególną postać nieszczelności zastawki dwudzielnej.

Chciałbym z kilku powodów opowiedzieć o tym schorzeniu. Po pierwsze, jest ono bardzo częste. Według niektórych statystyk, cierpi na nie blisko 20 procent poza tym zdrowych kobiet. Mężczyźni też, ale najwyraźniej rzadziej. Po drugie, tę patologię zidentyfikowano i opisano stosunkowo niedawno (dalej wyjaśnię, dlaczego). Po trzecie, towarzyszy jej szereg objawów, które poprzednio wiązano z „nerwicą” lub „histerią” – napadowe kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, migrenowe bóle głowy, omdlenia, stany osłabienia, nerwowość, uczucie paniki 1 duszności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie