Nie należy nigdy zwlekać z oddaniem moczu

Nie należy nigdy zwlekać z oddaniem moczu. Mocz wypełniający pęcherz wywiera nacisk na jego naczynia krwionośne. Ogranicza to dopływ krwi (z przeciwciałami) do tych obszarów i zwiększa ryzyko infekcji. Duża ilość moczu w pęcherzu może także spowodować zwiększone namnożenie się bakterii wywo-łujących zapalenie pęcherza. Trzeba więc oddawać mocz tak często, jak się czuje taką potrzebę i jak to jest możliwe. Przy okazji spłukuje się bakterie z cewki moczowej.

  • Kobiety, zwłaszcza te, które chorowały już na zapalenie pęcherza, nie powinny nosić za ciasnych majtek. Podrażniają one okolice pochwy.
  • Niektórzy lekarze zalecają picie soku żurawinowego, żeby mocz stał się bardziej kwaśny i mniej „gościnny” dla bakterii. Przekonałem się, że jednym kobietom to pomaga, innym nie. Nie zaszkodzi jednak spróbować.
  • Źle umieszczona diafragma może powodować podrażnienie okolic płciowych. W przypadku nawracającego zapalenia pęcherza należy upewnić się, czy diafragma jest dobrze założona, lub spróbować innych środków antykoncepcyjnych.

• Sucha pochwa jest podatna na infekcje i bywa przyczyną zapalenia pęcherza. Najczęściej zdarza się to u kobiet po menopauzie albo na krótko przed nią, a powodem jest zmniejszona ilość estrogenu. Rozwiązaniem jest w tym wypadku przyjmowanie estrogenu doustnie lub stosowanie go miejscowo w postaci kremu. [Można również używać plastra, z którego ów hormon wchłaniany jest przez skórę]. Najlepiej zasięgnąć w tej sprawie porady lekarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie