Niebezpieczna medycyna

1. Patrzenie wprost na słońce jest niebezpieczne nawet w ciemnych okularach -wprawdzie osłabiają one blask, ale dają niewielkie zabezpieczenie przed szkod-

liwymi dla siatkówki promieniami ultrafioletowymi, których długotrwałe działanie może nawet doprowadzić do utraty wzroku.

2. Zaćma nie jest ani naroślą, ani błoną, którąmożna zeskrobać czy zdjąć z gałki ocznej. Polega na zmętnieniu soczewki i ją właśnie – gdy zachodzi taka konieczność – całkowicie się usuwa i zastępuje specjalnymi okularami, soczewkami kontaktowymi albo soczewkami wszczepianymi.

3. Nie warto marnować pieniędzy na płyn do przemywania oczu. Natura wyposażyła oczy w ich własny system oczyszczania i nawilżania. (Są choroby powodujące znaczne ograniczenie wydzielania łez, ale wtedy potrzebna jest specjalna kuracja, a nie płyn do przemywania oczu.)

4. Oczom nie szkodzi kontrast między ciemnym otoczeniem a jasnym źródłem światła, które do nich dociera. Wprawdzie oglądanie telewizji przy takim kontra-ście może nie być najprzyjemniejsze, nie jest jednak szkodliwe. To wyłącznie sprawa indywidualnych upodobań.

5. To, co powiem, może was zaskoczyć, skoro wcześniej pisałem, że wszyscy powyżej trzydziestu pięciu lat powinni badać wzrok przynajmniej co dwa lata w celu ewentualnego wykrycia jaskry. Jednak, gdy chodzi o okulary, nie ma wymogu systematycznego badania wzroku – jeśli ktoś się dobrze w nich czuje i nie pogarsza mu się widzenie, nie ma potrzeby ich zmieniać. Okulary to nie buty, nie zużywają się. Jeżeli refrakcja (mierzona w dioptriach) się pogorszy, pacjent na pewno to zauważy. Wówczas jest pora na wizytę u okulisty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie