Obecnie nie trzeba się domyślać, gdzie znajdują się złogi

Twierdzą, że zalegające na jego ściankach złogi nie tylko hamują przepływ krwi, ale są niebezpieczne także i z tego powodu, iż mogą się od nich odrywać drobne kawałki i, porwane strumieniem krwi, dotrzeć do mózgu, powodując udar. Uważają, że jeśli ogólna kondycja pacjenta na to pozwala, powinien być operowany. Obecnie nie trzeba się domyślać, gdzie znajdują się złogi i jakiej są wielkości. Używając prostych, bezpiecznych i bezbolesnych technik, można otrzymać bardzo precyzyjne informacje na ten temat. Do takich badań zalicza się: tomografię komputerową – daj e obraz naczynia ultrasonografię dopplerowską – rejestruje prędkość przepływu krwi przez naczynie, a więc pozwala skalkulować kaliber tętnicy w dowolnym miejscu oraz komputerowy angiogram z kontrastem dożylnym – pozwala obserwować na ekranie komputerowym umiejscowienie i wielkość złogów w tętnicach szyjnych, gdzie dociera środek kontrastowy wstrzykiwany z uwagi na większe bezpieczeństwo do żyły, a nie bezpośrednio do tętnicy, jak się to dawniej robiło. Gdyby mój pacjent przyszedł do mnie wcześniej, a nie czekał z wizytą aż dwa lata, i gdybym wysłuchał ten szmer, doprowadziłbym do ustalenia, czy potrzebna jest operacja, czy też wystarczy podawanie leków przeciwzakrzepowych. W każdym razie w jego przypadku można było zmniejszyć ryzyko udaru.

W aktualnej sytuacji uznałem za słuszne sprawdzić, czy chirurgia byłaby celowa dla zapobieżenia kolejnemu zatorowi w mózgu. Narazie, w czasie gdy oczekiwał na przeprowadzenie badań, zaordynowałem mu codzienną dawkę aspiryny. Potem wykonaliśmy ultrasonografię i angiogram komputerowy, które wykazały znaczne zwężenie obu tętnic szyjnych w miejscach łatwo dostępnych dla chirurga. Biorąc pod uwagę zarówno lokalizację, jak i wielkość złogów, było jasne, że groził mu następny rozległy udar. Uratowała go przed nim operacja, którą przeszedł bez komplikacji i do dziś pozostaje w dobrym zdrowiu, jeżeli nie liczyć częściowej utraty wzroku w lewym oku.

Jak z tego przykładu widać, do udaru może też dojść w chorobie naczyniowej, a zapobieganie jest w tym wypadku możliwe przez jej wczesne rozpoznanie i właściwą interwencję lekową lub chirurgiczną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie