Ocalali po wybuchu bomby atomowej mieszkańcy Hiroszimy

Osoby, które z jakichkolwiek powodów były naświetlane radioaktywnymi promieniami, powinny liczyć się ze zwiększoną podatnością na raka żołądka. Ocalali po wybuchu bomby atomowej mieszkańcy Hiroszimy i Nagasaki częściej zapadali na ten nowotwór niż reszta Japończyków. Bardziej podatni są również palacze. U osób, których krewni chorowali na raka żołądka, stopień zagrożenia jest dwu-, trzykrotnie większy niż u innych. A oto ciekawa wiadomość dotycząca grup krwi – rak żołądka występuje częściej u osób z grupą A niż z trzema pozostałymi (B, AB i o). Nie wiadomo jednak dlaczego.

Zachorowalność w dużym stopniu zależy od diety. Stosunkowo mała, i malejąca, liczba zachorowań w USA jest prawdopodobnie wynikiem wzrostu spożycia świeżych owoców i warzyw. W Japonii rak żołądka przyczynia się do większej liczby zgonów niż wszystkie nowotwory razem wzięte i występuje pięcio-, sześciokrotnie częściej niż w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego? Przecież Japończycy jedzą warzywa i owoce oraz dużo ryb zamiast mięsa, a więc wydawałoby się, że to dobra dieta. Otóż przypuszczalnie chodzi o to, że te ryby i inne produkty spożywają marynowane, solone i wędzone. Co więcej można powiedzieć o diecie? Retrospektywna analiza diety pacjentów z rakiem żołądka wykazała, że ich dieta była uboga w witaminy C i A, które prawdopodobnie zapobiegają szkodliwemu działaniu nitrozamin, zawartych w wędzonkach, oraz substancji toksycznych, powstających przy smażeniu. Przyczyn większej liczby zachorowań na raka żołądka wśród uboższych warstw ludności upatruje się w spożywaniu większej ilości produktów zawierających skrobię, a mniejszej ilości świeżych owoców i warzyw bogatych w witaminę C.

Dlatego też profilaktyka powinna polegać przede wszystkim na ograniczeniu w diecie wędlin oraz każdego wędzonego i peklowanego, a także pieczonego na węglu drzewnym mięsa, wędzonych, marynowanych i solonych ryb – czyli produktów podejrzanych o zwiększanie ryzyka – na rzecz produktów bogatych w witaminy C i A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie