Po naświetlaniu kości

Po naświetlaniu kości, również zaatakowanych przez nowotwór, oraz chemio-terapii u pacjenta nastąpiła poprawa. Po niespełna dwóch latach minęły wszystkie objawy. Nie wiem, czy to szczęśliwy koniec tej zadziwiającej historii.

Nie ma wątpliwości, że istnieje związek przyczynowy między czerniakiem a promieniami ultrafioletowymi, przede wszystkim słonecznymi, ale także po-chodzącymi z innych źródeł. Wydaje się on jednak sprawą dość skomplikowaną. Podczas gdy inne postaci raka skóry prawie zawsze powstają w wyniku kumuluj ą- cych się przez lata skutków nasłonecznienia, czerniaki mogą pojawiać się również wskutek krótkotrwałych, ale intensywnych ekspozycji na promieniie słoneczne nie przyzwyczajanej do tego wcześniej skóry. Wyobraźmy sobie, jak szkodzi sobie beztroski urlopowicz, który na jakiejś tropikalnej wyspie smaży się na słońcu przez tydzień lub dwa – nie zrażony poparzeniami, jakie odniósł dnia pierwszego – a potem wraca do domu i po roku powtarza taki sam cykl. Pacjenci z czerniakiem opowiadają, że w dzieciństwie mieli od słońca oparzenia i długo nie gojące się pęcherze (wystarczający powód, żeby nie pozwalać dzieciom długo przebywać na słońcu).

Istnieją i inne, poza słońcem, zagrożenia. Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może zwiększyć ryzyko zachorowania na tę odmianę nowotworu. Zaobserwowano, że znamiona często zmieniają swój wygląd podczas okresów intensywnego działania hormonów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie