Powszechne sprawdzanie stanu zdrowia społeczeństwa

Z brutalnego wyliczenia zysków i strat wynika, że uratowanie jednej Cynthii nie jest warte kosztów ponoszonych na badania wszystkich pozostałych ludzi, którzy albo są zdrowi, albo mają raka w stadium zbyt zaawansowanym, by im mogło pomóc leczenie. Spróbujcie jednak tę argumentację przedstawić Cynthii!

Minimalna dawka promieniowania, jaką otrzymuje pacjent podczas wykony-wania zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej, nie powinna, moim zdaniem, odstraszać od takiej kontroli raz na parę lat. Kto wie, ile przypadków podobnych do Cynthii można w ten sposób wykryć?

Ciekawe, że ludzie kierowani przez stomatologów na coroczne badania rent-genowskie stanu uzębienia, rzadko kiedy zastanawiają się nad szkodliwością napromienienia. Chociaż nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, wydaje mi się, że zbyt wiele wykonuje się takich zdjęć bez wystarczających wskazań. Osobiście, jeżeli nie odczuwam bólu i dentysta nie znajduje u mnie niczego, co uzasadniałoby zrobienie zdjęcia, odmawiam poddawania się takiej kontroli co roku. Dentyście potrzebne jest, oczywiście, jedno zdjęcie pełnego uzębienia każdego pacjenta jako punkt wyjścia do późniejszego leczenia i zabiegów, ale gdy wysyła cię na kolejne, nie wahaj się prosić, by przekonał cię, że jest niezbędne.

Powszechne sprawdzanie stanu zdrowia społeczeństwa musi się, oczywiście, opierać na kadrze lekarskiej, ale wiele rutynowych badań kontrolnych – na przykład analizy krwi, moczu, kału, mierzenie ciśnienia krwi, a nawet badanie cytologiczne i badanie piersi – nie wymaga angażowania czasu i wysiłku lekarzy. Znacznie obniża to ogólne i indywidualne koszty opieki medycznej. Uważam, że większość odpowiedzialnych lekarzy, przezornych pacjentów i światłych polityków uzna moje zalecenia za uzasadnione i rozsądne. Powinniśmy opierać się naciskom politycznym i ekonomicznym. Jeżeli ktoś uważa, że profilaktyka jest za droga, niech spróbuje pochorować!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie