Preparaty zawierające żelazo

  • Wiele różnych środków uspokajających oraz inne leki psychotropowe, jak: pochodne fenotiazyny [Chloropernazinum, Fenactil], trójcykliczne środki prze- ciwdepresyjne, np. amitryptylina [Amitriptylinum, a także imipramina (Imip-ramin)] środki przeciwcholinergiczne, takie jak atropina [Bellapan, Reasec] czy Donnatal [nie zarejestrowany w Polsce] oraz większość leków przeciwuczulenio- wych.
  • Preparaty zawierające żelazo, zwykle przepisywane przy niedokrwistości (anemii), które na dodatek sprawiają, że kał wygląda tak, jak przy krwotoku z przewodu żołądkowo-jelitowego. Większość zdrowych osób może dostarczać organizmowi wystarczającą ilość żelaza stosując odpowiednią dietę, chociaż dla kobiet obficie krwawiących podczas miesiączki żelazo może być konieczne.
  • Środki moczopędne, które zgodnie ze swoim zadaniem odwadniają organizm, „wysuszając” jednak przy tym jelita.

Tak więc, jeśli cierpisz na zaparcie, zastanów się, czy nie sprzyja temu tryb życia, jaki prowadzisz i twoje nawyki – co jesz, co pijesz i jakie zażywasz leki. A w razie nagłego pojawienia się takich kłopotów dobrze jest zasięgnąć porady lekarza. Do niego należy wyjaśnienie, czy nie są symptomem rozwijającej się w jelitach choroby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie