Przepływ krwi przez serce

Istnieją różne stopnie tego zaburzenia. Najczęściej wynikiem wypadania płatków bywa jedynie dodatkowy klik, czasem także szmer, słyszalne przez stetoskop -które nie powodują zakłóceń w przepływie krwi przez serce. Niekiedy jednak nieszczelność zastawki jest znaczna. W takim wypadku może istnieć potrzeba zastąpienia jej w późniejszym okresie życia protezą. Nie jest wyjaśnione, dlaczego i w jaki sposób złe funkcjonowanie zastawki wpływa na występowanie pozostałych objawów – bólów głowy i klatki piersiowej, kołatania serca (palpitacji), napadów paniki itd. Przypuszczalnie niedomykalność zastawki jest tylko składową rozleglejszej patologii w obrębie serca.

Jak dochodzi do wypadania płatka zastawki dwudzielnej? Tego również nie wiemy. Raczej nie w wyniku takich infekcji, jak gorączka reumatyczna. Z drugiej strony nie stwierdza się tej wady zaraz po urodzeniu, choć choroba raczej występuje w rodzinach.

Dlaczego dopiero od niedawna rozpoznaje się to schorzenie? Lekarze od lat wysłuchiiwali u pacjentów dodatkowy klik śródskurczowy i pozornie niewinne szmery ze strony zastawki dwudzielnej. Ale ponieważ nikt nie wiedział, co one znaczą, uznawano je za nieistotne. Przecież osoby, u których to wykrywano, były zdrowe i ani elektrokardiogram, ani zdjęcie rentgenowskie nie wykazywały u nich żadnych nieprawidłowości. Tak więc, kiedy ktoś z „dodatkowym klikiem” i „niewinnym” szmerem zachorował w końcu na podostre bakteryjne zapalenie wsierdzia, my lekarze dochodziliśmy do wniosku, że taka pacjentka czy pacjent niechybnie przechodzili w dzieciństwie gorączkę reumatyczną, tylko o tym nie wiedzieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie