Przewlekłe zapalenie błon śluzowych

Opisany wcześniej mechanizm IgE, występujący rodzinnie, jest przyczyną większości przypadków astmy. Ale atak dychawicy może także zdarzyć się u osób z prawidłową IgE, a wywołany bywa przez takie czynniki, jak intensywne ćwiczenia fizyczne, zimno, zażycie aspiryny, infekcja dróg oddechowych i inne choroby lub obecność toksycznych substancji w środowisku. Wywołaniu go sprzyja przewlekłe zapalenie błon śluzowych wyściełających drogi oddechowe. Takie osłabione oskrzela nadmiernie reagują na nieszkodliwy dla zupełnie zdrowych ludzi czynnik. Unikanie tych czynników jest w takich wypadkach najlepszym sposobem zapobiegania napadom astmy.

Niektórzy astmatycy są do tego stopnia zdesperowani, że zmieniają klimat. Znam szereg osób uczulonych na pyłki roślinne i cierpiących z tego powodu na ostrą nawracającą astmę, które przeniosły się z rodziną i całym dobytkiem w inne strony, aby tam rozpocząć nowe życie. Niektórzy wrócili po sześciu miesiącach. Powrót nie był podyktowany tęsknotą do rodzinnych stron, lecz utrzymującymi się nadal problemami z IgE, bo uczulała ich na inne, obecne w nowym środowisku antygeny wyzwalające astmę. Decydując się więc na przeprowadzkę, nie pal za sobą mostów. Nim to zrobisz, pomieszkaj przez kilka miesięcy w nowym miejscu.

Nie tylko wdychanie pewnych substancji, ale również spożywanie niektórych potraw, zwłaszcza skorupiaków, może zaszkodzić astmatykom. Siedzisz sobie w restauracji, delektując się krewetkami w sosie remoulade, krabami z wybrzeży kaliforni j skich czy soczystym homarem z Maine, aż tu nagle dostaj esz pokrzywki i z trudem łapiesz powietrze. W sekundę potem już zaczynasz się dusić i zostajesz przewieziony na ostry dyżur do najbliższego szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie