Rak jajników

Rezultat był intrygujący: dwa diametralnie różne wnioski z dwóch takich samych badań – jedno wykazało wzrost liczby zachorowań wśród osób używających talku, a drugie nie. Eksperymentalne badania ze zwierzętami nie udowodniły, by talk miał wywoływać nowotwór jajników, jednak w USA wprowadzono surowsze przepisy ograniczające dopuszczalną zawartość azbestu w talku. Tak czy owak, proponuję aplikowanie innego niż talk specyfiku na krążki maciczne, a także okolice narządów płciowych niemowląt.

Z uwagi na szczególną złośliwość raka jajników zaleca się, by resekcja macicy u kobiet po menopauzie przebiegała z jednoczesnym usunięciem jajników, by chronić je przed ewentualnością tego nowotworu.

Niestety, rak jajników we wczesnym stadium daje bardzo mało objawów. Dlatego też w razie odczuwania jakichkolwiek dolegliwości w dolnej części jamy brzusznej kobieta powinna od razu zgłosić się do lekarza. Bardzo często guz wykrywany jest podczas rutynowego badania ginekologicznego, choć pacjentka na nic się jeszcze nie skarży.

Kobietom w wieku od czterdziestu do pięćdziesięciu lat, które nigdy nie miały dzieci, radzę nie dopuszczać do nadwagi, unikać brania estrogenu (a jeśli jest wskazany, przyjmować możliwie najmniejsze dawki i jak najkrócej) oraz co najmniej raz do roku odwiedzać ginekologa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie