Rak mózgu i obwodowego układu nerwowego

Nowotwory układu nerwowego nie są częste wśród dorosłych, ale wśród dzieci są, obok białaczki, chorobami nowotworowymi najczęstszymi. Dorośli chorują zwykle po pięćdziesiątym piątym roku życia, mężczyźni częściej niż kobiety.

Niestety, nie znajdziecie w tej książce odpowiedzi na pytanie o przyczyny nowotworu mózgu. W ogóle bardzo niewiele wiemy, jak i dlaczego powstaje. W różnych badaniach wskazuje się na czynniki zawodowe, środowiskowe, genetyczne i na wirusy. Na przykład, więcej niż przeciętnie zachorowań na te nowotwory notuje się wśród robotników rafinerii, chemików, farmaceutów, osób balsamujących zwłoki, tych, którzy mają do czynienia z chlorkiem winylu, hodowców bydła i owiec, młynarzy. Tak różne zawody nie naprowadzają na żaden wspólny trop. Zauważono również niekorzystny wpływ długotrwałego kontaktu z pestycydami. Podejrzewa się, że w pewnych przypadkach przyczyną mógł być wirus, ponieważ niektórzy młodsi pacjenci wspominali, że kiedyś mieli kontakt z chorymi zwierzętami.

Ciekawe, że prawdopodobieństwo raka mózgu u dziecka jest większe, gdy któreś z rodzeństwa ma epilepsję. Pewne nowotwory obwodowego układu nerwowego, na przykład glejaksiatkówki-rzadkapostać raka oka-często występują w rodzinach.

Są to wszystko tylko poszlaki. Tak naprawdę niewiele jesteśmy w stanie zrobić, żeby zapobiec temu nowotworowi. Póki co, można się tylko modlić w nadziei, że oszczędzi on nas i naszych najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie