Rak pęcherza moczowego i nerki

RAK PĘCHERZA MOCZOWEGO. Chorują głównie mężczyźni – kobiety to mniej niż jedna trzecia przypadków – palacze dwa do trzech razy częściej niż osoby niepalące. Niewiadomo dokładnie, w jaki sposób dym papierosowy wpływa szkodliwie na pęcherz moczowy, prawdopodobnie dzieje się to za pośrednict-wem jakiejś substancji przenoszonej przez krew, jak ma to miejsce w przypadku raka szyjki macicy (patrz s. 287).

Pozwolę sobie na dygresję, by jeszcze raz uświadomić, jak trudno mówić o przyczynach choroby nowotworowej. W USA przez kilkanaście lat trwały spory o sztuczny słodzik i sacharynę. Dziś to już historia. Ponieważ w jakimś laboratorium stwierdzono, że słodzik i produkty o podobnym składzie wywołują raka pęcherza moczowego u zwierząt doświadczalnych, wycofano te produkty ze sprzedaży. Potem, podano do wiadomości, że sacharyna też powoduje raka u zwierząt laboratoryjnych. Podjęto więc próby wycofania i jej ze sprzedaży, z czego zrezygnowano pod naciskiem opinii publicznej. Chociaż uważana była nadal za substancję w niewielkim stopniu rakotwórczą, zezwolono ją sprzedawać, ale pod warunkiem umieszczenia na opakowaniu ostrzeżenia. Jak na ironię, w świetle późniejszych badań, zakazany słodzik (cyklaminian) okazuje się być znacznie mniej rakotwórczy niż sacharyna.

Odkąd pamiętam, kawę zawsze uważano za przyczynę różnych nieszczęść – raka trzustki, wady rozwojowe płodu, choroby serca. Twierdzono też, że bywa przyczyną raka pęcherza moczowego. Zapewniam was, że liczba zachorowań na raka pęcherza wśród osób pijących kawę nie jest większa, niż wśród tych, którzy jej nie piją – jak wynika z niemal wszystkich badań. Warto nadmienić, że Amerykanie piją kawę znacznie słąbszą niż my.

Wykazano natomiast związek między dużą liczbą zachorowań na raka pęcherza a wcześniejszym przyjmowaniem niektórych środków przeciwnowo- tworowych, długotrwałym stosowaniem leków przeciwbólowych zawierających fenacetynę (wycofaną zresztą ze sprzedaży w Stanach Zjednoczonych) [zawierają ją tabletki przeciwbólowe „z krzyżykiem”] oraz niektórymi infekcjami pasożytniczymi. Jest także grupa związków chemicznych używanych w przemyśle farbiarskim, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego. Chodzi zwłaszcza o aminy aromatyczne używane do wyroby barwników. Na kontakt z różnymi innymi substancjami rakotwórczymi narażeni są pracownicy przemysłu gumowego i skórzanego, chemicznego, metalowego, a także malarze, drukarze, fryzjerzy.

RAK NERKI. Dwukrotnie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet – u jednych i u drugich zwykle po sześćdziesiątce. Uważa się, że głównym czynnikiem narażenia jest palenie papierosów i prawdopodobieństwo zachorowania jest dwa razy większe u palacza. Ocenia się, że bezpośrednią przyczyną 30 procent tych nowotworów u mężczyzn i 24 procent u kobiet jest właśnie palenie papierosów. Najlepiej więc rzucić palenie lub nigdy nie zaczynać palić. U kobiet dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi nowotworu wydaje się być nadwaga, praw- dopodobnie dlatego, że w tkance tłuszczowej dokonuje się przemiana innych hormonów w estrogen, który osiąga wtedy wysoki poziom. Długotrwałemu stosowaniu środków przeciwbólowych zawierających fenacetynę przypisuje się zwiększone ryzyko zachorowania, ale mówi się w tym wypadku głównie o jednej tylko postaci raka nerki i to rzadkiej. Z innych czynników narażenia wymienia się kontakt z azbestem oraz z różnego rodzaju olejami przemysłowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie