Rak pęcherzyka żółciowego – dość rzadki

Rakowi pęcherzyka żółciowego sprzyja obecność w nim kamieni żółciowych, które podrażniają śluzówkę pęcherzyka i często wywołują stan zapalny. Nowotwór ten występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Udaje się określić grupę podwyższonego ryzyka. Są to kobiety po czterdziestym piątym roku życia, z nadwagą, z podwyższonym poziomem cholesterolu, leczące się estrogenami lub stosujące pigułki antykoncepcyjne. Większość lekarzy nie zaleca już operacyjnego usuwania kamieni żółciowych, jeżeli nie powodują one objawów, choć sugeruje się, że obecność większych kamieni (powyżej 3 cm długości) może być przyczyną raka. Prawdopodobieństwo tego jest jednak tak małe (wynosi zaledwie 0,5 procent), że tylko z tego powodu nie powinno się ryzykować operacji, zwłaszcza że dla niektórych pacjentów, na przykład chorych na serce, może być ona bardziej niebezpieczna niż teoretyczna możliwość zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego.

Znam tylko jeden przypadek, który mógłby przemawiać za słusznością decyzji o operacji. Otóż jedna z moich pacjentek zmarła na raka pęcherzyka żółciowego po piętnastu latach leczenia kamieni żółciowych.

Podsumowanie czynników ryzyka: Wiecie już trochę o najpowszechniej występujących nowotworach złośliwych. Jak można zauważyć, ważną rolę w ich powstawaniu przypisuje się czynnikom dziedzicznym i środowiskowym. Gdy przeglądam raz jeszcze te dane, wydaje mi się, że tryb życia i środowisko są przyczyną, z bardzo grubsza szacując, od 60 do 90 procent wszystkich zachorowań. Nie może ujść uwagi fakt, że palenie tytoniu i dieta – bogata w tłuszcze i uboga w błonnik – to główne czynniki ryzyka. Niektórzy onkolodzy twierdzą, że aż połowa wszystkich nowotworów u kobiet i ok. 1/3 nowotworów u mężczyzn ma związek z odżywianiem się.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie