Rak prostaty – wczesne wykrycie nagrodzone

Jest to choroba, na którą cierpią przeważnie starsi mężczyźni, częściej żonaci niż samotni, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

W większości przypadków rak prostaty, czyli gruczołu krokowego, zostaje wykryty, gdy nastąpiły już przerzuty, a więc w tak zaawansowanym stadium, że za późno jest na wyleczenie. To zła wiadomość. Ale mam i dobrą – rozpoznany odpowiednio wcześnie jest uleczalny. A wczesne rozpoznanie wymaga jedynie badania palpacyjnego. Żadnych prześwietleń, żadnych badań inwazyjnych. Uważam, że gdyby każdy mężczyzna po czterdziestce był co roku badany palpacyjnie przez lekarza (za pomocą palca per rectum, czyli przez odbyt), z pewnością by było mniej zgonów na raka prostaty. Pięć lat przeżywa 75 procent mężczyzn od momentu rozpoznania choroby, jeśli nastąpiło ono odpowiednio wcześnie i gdy podjęte zostało właściwe leczenie.

Nie znamy dokładnie przyczyn raka prostaty, ale statystyki zdają się wskazywać na zbieżność czynników zagrożenia z rakiem okrężnicy, odbytnicy i sutka. Naukowcy starają się ustalić, jaką rolę odgrywa dieta i czynniki zawodowe. Z niektórych badań wynika związek zachorowań ze spożywaniem dużej ilości tłuszczów (a niewykluczone, że i białka). Nadmiar tłuszczów w diecie może mieć znaczenie, ponieważ powoduje zaburzenia w wydzielaniu hormonów płciowych. A rozwój gruczołu krokowego zależy od testosteronu (hormonu męskiego).

Przypadki raka prostaty niezwykle często zdarzają się wśród robotników narażonych na kontakt z kadmem, np. przy galwanicznym pokrywaniu nim stali czy produkcji akumulatorów, a także wśród pracujących w przemyśle gumowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie